Podczas produkcji produktów celulozowych i skrobiowych nieuchronnie pozostają odpady, co stanowi prawdziwy problem przy ich utylizacji.
Producenci starają się minimalizować szkody dla środowiska wynikające z wytwarzania tych odpadów, a także uzyskiwać maksymalny zysk z eksploatacji urządzeń, dlatego nawet pozostałości w tego typu branżach starają się wykorzystywać do celów produkcja użytecznych związków. W ten sposób uzyskuje się drożdże paszowe – specjalną biomasę stworzoną na bazie substratów pochodzenia roślinnego i przemysłowego, chemicznego. Do pozyskania drożdży paszowych można wykorzystać odpady nie tylko z produkcji celulozy i skrobi, ale także frakcje ropy naftowej, co minimalizuje szkodliwość pozostałości z tego typu przemysłów dla środowiska. Drożdże paszowe mogą być stosowane jako pokarm dla zwierząt zarówno w postaci czystej, jak i jako część mieszanek paszowych. Zazwyczaj stosuje się je do karmienia bydła, cieląt, świń, owiec i drobiu.
100 jednostek tej paszy składa się z 8,5 kg białka, 60 g węglowodanów i 5 kg tłuszczu, co pomaga zwierzętom hodowlanym szybciej przybierać na wadze przy minimalnych kosztach żywności. Dlatego rolnicy z całego świata są zainteresowani hurtowymi dostawami drożdży paszowych.
Co jest potrzebne do importu i eksportu drożdży paszowych do UE
Przede wszystkim należy dostarczyć certyfikaty na produkty różnego pochodzenia. Warto pamiętać, że jednocześnie istnieje kilka rodzajów drożdży paszowych:
– hydrolityczne są niezbędne do uzyskania drożdży z drewna. Takie drożdże zaczynają działać dopiero w wysokich temperaturach i w obecności specjalnych kwasów, zamieniając błonnik w węglowodany.
– drożdże paszowe pozyskiwane są z wywaru siarczynowo-alkoholowego w sposób klasyczny
– białko-witamina otrzymana po przetworzeniu metanolu lub gazu ziemnego
Dla każdego rodzaju tego produktu producenci muszą posiadać oddzielne dokumenty potwierdzające sposób otrzymywania drożdży oraz ich czystość, a także przydatność do stosowania na paszę.
Cechy importu i eksportu drożdży paszowych
Producenci muszą pamiętać, że drożdże paszowe były coraz częściej stosowane w ZSRR w połowie XX wieku – to wtedy drożdże paszowe zyskały popularność jako pokarm dla drobiu i zwierząt. Jednak w obecnych warunkach, biorąc pod uwagę trend w kierunku przyjazności dla środowiska, takie produkty cieszą się mniejszą popularnością, zwłaszcza w krajach UE, gdzie ściśle przestrzegane są nowe „naturalne” standardy. Badania tego produktu wskazują, że nie ma on najlepszego wpływu na zdrowie zwierząt, dlatego rolnicy są obecnie mniej aktywni w włączaniu go do paszy. Może to utrudnić ukraińskim producentom współpracę z krajami UE.