Import produkcji do krajów UE

Import i eksport wywarów alkoholowych w Europie

Wywar gorzelniczy jest produktem odpadowym z produkcji alkoholu etylowego.

Wywar alkoholowy to jasnożółty płyn o nieprzyjemnym zapachu i kwaskowatości. Zawiera do 6% suchej masy, a z każdego litra alkoholu uzyskuje się bezpośrednio do 13 litrów wywaru melasowego. Podobnie jak wiele odpadów przemysłowych, wywar gorzelniczy jest wykorzystywany do różnych celów – od nawożenia po gotowanie.

Co musisz wiedzieć o przetwarzaniu wywaru alkoholowego

Przetwarzanie wywaru alkoholowego zajmuje w przemyśle ważne miejsce, ponieważ po wytworzeniu alkoholu ta substancja to nawet więcej niż frakcja eterowo-aldehydowa i olej fuzlowy. Dlatego producenci stają przed zadaniem efektywnego wykorzystania tej substancji. Wcześniej wiele fabryk po prostu porzucało barda lub próbowało go przetransportować do przedsiębiorstw hodowlanych. A jeśli w pierwszym przypadku środowisko było zanieczyszczone, to w drugim transport okazał się ekonomicznie nieopłacalny, co stwarzało problem dla produkcji. Dodatkowo, w płynnej konsystencji, bardzo szybko kwaśno wywar gorzelniany.

W chwili obecnej istnieje kilka sposobów przetwarzania wywaru melasowego: produkcja suchego wywaru melasowego, produkcja drożdży paszowych i produkcja biogazu.

W produkcji biogazu wywar gorzelniczy umieszczany jest w specjalnych pojemnikach, w których odbywa się fermentacja beztlenowa. Następnie metan jest oczyszczany i wykorzystywany w przemyśle. Do produkcji drożdży suszonych wywar melasowy jest oddzielany w wirówkach lub filtrach, co umożliwia gromadzenie biomasy, która następnie jest kierowana do termolizy i suszenia.

Na terenie WNP wywar melasowy przetwarzany jest głównie na wywar suchy.

W jakich krajach UE przetwarzany jest wywar alkoholowy?

Proces przetwarzania tej substancji jest dość pracochłonny i zasobożerny, a do uzyskania np. drożdży paszowych czy biogazu potrzebne są duże moce, które często są dostępne tylko w krajach europejskich. W UE substancja ta wykorzystywana jest głównie do produkcji wytrawnego wywaru melasowego. Już w 2006 roku wielkość przetworzenia wywaru gorzelniczego wyniosła ponad 2 mln ton. Należy rozumieć, że ceny tego produktu zależą bezpośrednio od cen ropy i gazu, a także od kosztu ziarna. Produkt ten przetwarzany jest przez fabryki w Niemczech i Austrii, które produkują biogaz z wywaru alkoholowego. Ponadto, biorąc pod uwagę wzrost cen gazu ziemnego, ten rodzaj paliwa ma obecnie wyższy priorytet dla Europy, a zatem podaż bardu do UE będzie tylko rosła. Lokalni producenci alkoholu powinni ściśle przestrzegać wszystkich wymogów dotyczących transportu i jakości produktów, aby europejscy nabywcy mogli docenić lokalny produkt. W tym celu producenci muszą poprawnie sporządzić dokumentację i przestrzegać wymagań importowych, które są co roku aktualizowane w UE.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments