Ziarna browarniane to produkty odpadowe, które powstają podczas warzenia piwa.
Jest to gęsty, który pozostaje po ugotowaniu i odessaniu brzeczki z jęczmienia, ale jednocześnie zachowane są w nim drobne części jądra i łupiny ziarna. Produkt ten jest używany jako pokarm dla zwierząt, z którego wytwarzany jest biogaz. 100 kg świeżego produktu zawiera 21,2 jednostek paszowych i 4,2 kg strawnego białka. Jest też suche zboże browarniane, w którym zawartość tych substancji jest jeszcze wyższa – do 76 jednostek paszy i do 17 kg strawnego białka. Stosowanie tego produktu w tej chwili można spotkać coraz częściej przy produkcji biogazu, jednak produkt ten jest coraz rzadziej wykorzystywany jako pasza dla krów, wołów czy świń.
Ale z drugiej strony starają się włączyć ziarno z piwa do składu mieszanki paszowej, ponieważ zawiera ona dużą ilość białka odpornego na rozkład w żwaczu (60%). Układa się go również na kiszonkę, a podczas przechowywania nie potrzebuje dodatków do utrzymania świeżości. Ustalono, że suche ziarna browarniane są w stanie poprawić pobieranie paszy głównej i stabilizować trawienie, a także zapobiegać zaburzeniom w pracy żołądka i jelit, ponieważ wiąże wodę w organizmie zwierząt. Nawiasem mówiąc, w mocno skoncentrowanej formie produkt ten zawiera właściwości odżywcze jęczmienia, ale jednocześnie jest znacznie tańszy kosztowo.
Co jest potrzebne do importu i eksportu ziarna browarnianego do UE
Aby wyeksportować ziarno browarniane do krajów UE, producent musi posiadać dokumenty założycielskie organizacji eksportującej, a także zagraniczną umowę gospodarczą, paszport transakcji, fakturę za ładunek oraz fakturę z danymi o wadze i ilości dobra. Ponadto muszą być dostępne dokumenty przewozowe, np. świadectwo jakości lub paszport na towar. Wygodniej jest realizować hurtowe dostawy tego produktu za pośrednictwem pośredników, którzy pomogą sporządzić wszystkie niezbędne dokumenty i ujednolicić produkt do wymagań krajów UE.
Cechy importu i eksportu zbóż browarnianych
Importem tego produktu zajmują się takie kraje UE jak Łotwa, Litwa, Estonia, Niemcy i Polska, a także Hiszpania. Ten produkt może być sprzedawany transportem zarówno lądowym, jak i morskim. Najdroższe w sprzedaży są suche ziarna browarniane, których cena wynosi 142 USD za tonę, najtańsze zwykłe ziarna browarniane, które kosztują 0,16 USD za tonę. Możesz również sprzedać mokry młóto zbożowe po 28 USD za tonę. Przy eksporcie do innego kraju producent może być zmuszony do zapłaty podatku – w UE jest to VAT, odpowiednik VAT, który wynosi 20%. Należy rozumieć, że ziarna browarnicze mogą być również dostępne w fabrykach, które zajmują się warzeniem piwa – wtedy firma piwna zatrzyma ten produkt dla siebie. Dlatego bardziej sensowne jest oferowanie młóta bezpośrednio producentom suchej paszy dla zwierząt gospodarskich. Ponadto produkt ten będzie kupowany przez duże fermy drobiu hodujące kury nioski, indyki, perliczki, a także gęsi i kaczki. Dla tych ptaków ten produkt jest najbardziej przydatny, ponieważ zawiera dużo błonnika.