Import produkcji do krajów UE

Cechy importu makucha rzepakowego do krajów UE

Makuch rzepakowy to produkt otrzymywany w wyniku przeróbki rzepaku na olej.

Z resztek sprasowanego ziarna powstaje ciasto, które doskonale nadaje się na paszę dla zwierząt. Uważa się, że posiłek zawiera dużo białka, które sprzyja tyciu zwierząt. Dlatego pozyskując olej z rzepaku zawsze należy liczyć na sprzedaż innego produktu – śruty rzepakowej. Nawiasem mówiąc, to makuch rzepakowy zawiera dużo metioniny, co jest ważne przy znacznym udziale kiszonki kukurydzianej w diecie zwierząt. Dlatego ten produkt jest aktywnie kupowany przez hodowców świń i bydła. Ponadto makuch rzepakowy wzmacnia odporność zwierząt i przyczynia się do dobrego dziennego przyrostu masy ciała.

Ten produkt jest szczególnie aktywnie kupowany przez kraje UE. W Europie wprawdzie uprawiają dużo własnego rzepaku, ale mimo to obszar zasiewów nie jest wystarczający, aby w pełni dostarczyć krajowi wymaganą ilość produktu. Ukraińscy producenci, obok kanadyjskich, są jednym z głównych dostawców makucha rzepakowego do UE.

Co jest potrzebne do dostaw śruty rzepakowej do UE

Aby importować lokalny ukraiński produkt do krajów UE, producenci muszą liczyć się z tym, że Europa stawia dość surowe wymagania jakościowe. Aby produkt lokalny przeszedł kontrolę graniczną, produkt musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające jakość i skład chemiczny uprawy. Już na etapie uprawy produktów ważne jest przestrzeganie wymagań UE dotyczących braku GMO i niepożądanych związków chemicznych podczas przetwarzania roślin. Również na granicy będą wymagane certyfikaty, których listę można znaleźć na stronie internetowej Unii Celnej. Również listę poszczególnych dokumentów wymaganych w danym kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Polityki Rolnej danego kraju.

Cechy importu śruty rzepakowej

Aby zrozumieć specyfikę lokalnych rynków europejskich, przejdźmy do statystyk dotyczących produkcji śruty rzepakowej w tych krajach. W szczególności w 2020 roku liderami w produkcji makuchów rzepakowych stały się kraje UE ze wskaźnikiem 13,3 mln ton, a także Chiny (9,8 mln ton) i Kanada (5 mln ton). Jednocześnie kraje UE stały się liderami w imporcie tego produktu, ponieważ ich własna produkcja to dla nich za mało. W szczególności w 2020 roku kraje europejskie zaimportowały 300 mln ton tych produktów, a 200 mln ton trafiło do Chin.

Cechy te pozwalają ukraińskim rolnikom liczyć na dobry rynek na śrutę rzepakową w Europie. Ponadto bliskość geograficzna i przystępne ceny wpływają również na lokalnych producentów. Należy pamiętać, że samo ciasto jest raczej nietrwałym produktem. W szczególności im dłużej jest przechowywany, tym silniejszy proces utleniania oleju, który nadaje produktowi goryczy. Ważne jest również przestrzeganie norm przechowywania i poziomu wilgotności – nie powinna przekraczać 11-12%.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments