Len jest jedną z głównych upraw eksportowanych z Ukrainy do innych krajów.
Nasiona lnu są wykorzystywane w produkcji przemysłowej i spożywczej, z których pozyskuje się olej, który również służy do celów spożywczych. Kraje UE muszą importować len, ponieważ w Europie nie ma zbyt wielu obszarów do uprawy tej rośliny. Dlatego europejscy producenci szukają tego produktu w innych krajach.
Co jest potrzebne do dostaw lnu do UE
Ukraina eksportuje rocznie około 10-12 tysięcy ton nasion lnu. W porównaniu z innymi, większymi producentami tej rośliny, jak Kazachstan czy Kanada, udział ukraińskiego eksportu w tym rynku nie jest szczególnie duży. Dla porównania, w Kazachstanie rocznie na uprawę tej rośliny przeznacza się około 1 mln ha powierzchni, aw Kanadzie – do 800 tys. Ha.
Na tle tych krajów Ukraina nieco traci pod względem wskaźników – w naszym kraju uprawia się len tylko na 17-20 tys. Ha, stąd wielkość ukraińskiego eksportu jest znacznie skromniejsza. Nie przyczyniają się do rozwoju dostaw i spadku plonów, co jest bezpośrednio uzależnione od warunków pogodowych. Niemniej jednak w sprzyjających okresach podaż nasion lnu w Europie jest poszukiwana, ponieważ UE jest głównym importerem ukraińskich produktów.
Według Nikołaja Szkurko, Przewodniczącego Rady Dyrektorów Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Lnu i Konopi na Ukrainie miniony rok 2019 nie był szczególnie udany dla lokalnych producentów, ponieważ UE zmniejszyła wielkość ukraińskiego importu o 21%.
Ułatwia to jego własne cechy i wymagania dotyczące eksportowanych produktów. Tak więc, aby sprzedaż produktów za granicą była udana, producenci muszą płacić cła eksportowe, co może nie być zbyt wygodne dla lokalnych rolników, ponieważ wymaga dodatkowych kosztów dla stosunków handlowych.
Dodatkowo w przypadku eksportu konieczne jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów towarzyszących produktom – nasiona należy ocenić pod kątem składu, aby towar mógł być dostarczony do innych krajów.
Niemniej jednak cechy te, choć powodują pewne niedogodności dla producentów, nadal nie powstrzymują ukraińskich rolników przed sprzedażą lokalnego produktu na rynki UE.
Funkcje importu lnu
Aby eksportować swoje produkty do Europy, producenci muszą uzyskać następujące dokumenty:
- Kod EORI – pokazuje rejestrację jako przedsiębiorca. Wydawane po złożeniu zgłoszenia celnego.
- Deklaracja importowa z informacją o ładunku.
- Elektroniczne zgłoszenie celne towarów, które wskazuje cel importu towarów do innych krajów.
Aby poprawnie wypełnić te dokumenty, próbki można znaleźć w Internecie. Ponadto znajomość kodeksu celnego, który można znaleźć również w Internecie, jest niezbędna do pomyślnego eksportu. Możesz również przygotować się z wyprzedzeniem, zapoznając się ze stawkami podatkowymi dla importu wymaganych grup towarów w Internecie.