Olej rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych w krajach UE, a także w USA.
Ten produkt zawiera korzystne nienasycone kwasy, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, obniżają poziom cholesterolu we krwi i mogą zapobiegać rozwojowi zawałów serca i udarów mózgu. Ponadto produkcja surowego nierafinowanego oleju jest również uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ produkt ten jest często wykorzystywany jako biopaliwo. Rosnący trend w kierunku zrównoważonej konsumpcji sprawia, że olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia jest prawdziwym konkurentem dla oliwek i innych olejów. Dlatego ta kultura jest szeroko uprawiana na całym świecie.
Podaż i popyt na olej rzepakowy w latach 2015-2020
Głównymi krajami produkującymi ten produkt od wielu lat są Kanada, Indie, Chiny, UE i Australia. Zajmują czołową piątkę pod względem powierzchni uprawy tej rośliny, zasiewając łącznie 29,8 mln ha, czyli 85% wszystkich światowych upraw tej rośliny. Od 2015 roku produkcja oleju z rzepaku wzrosła o 12% do 68,2 mln ton. Liderami w produkcji pozostają Kanada, Chiny, a także Indie, Francja i Ukraina.
Generalnie na świecie olej rzepakowy zaczął być produkowany o 23% częściej, a obecnie ten produkt stanowi 40% całej produkcji nasion. W eksporcie ogółem zbiory wzrosły o 41% (pokazały aż 15 mln ton), olejów o 87% (5,1 mln ton), a śruty o 90% (do 6,9 mln ton). Kanada i Chiny pozostają dostawcami tego produktu, ale ostatnio eksport z Państwa Środka zmniejszył się, co pozwoliło Ukrainie i krajom europejskim stać się liderami na tym rynku. Pomimo wymagań dotyczących dokumentów, ukraińskie produkty nadal podbijają światowe rynki, dlatego uprawa tej rośliny w naszym kraju jest głównie eksportowana.
Dynamika cen oleju rzepakowego w latach 2015-2020
Według statystyk od 2015 roku światowe ceny oleju rzepakowego nadal rosną. Do 2020 roku średnia wartość wskaźnika cen oleju rzepakowego wyniosła 93,2 punktu, czyli o 7,6% więcej niż na początku roku io 50% więcej niż pięć lat temu. Jednocześnie w głównych krajach produkujących prognozuję spadek wielkości produkcji, który jest winny pogody – ulewne deszcze i powodzie. Na tym tle koszt oleju rzepakowego nadal rośnie, co sprawia, że jest on poszukiwany na rynkach światowych. Eko-trendy dokonują również własnych korekt kosztów tego produktu, podnosząc jego ceny. Na olej rzepakowy nadal istnieje zapotrzebowanie również w sektorach biodiesla i spożywczym w UE. Dzięki temu uprawę tej rośliny można uznać za opłacalną ekonomicznie, a dla rolników sensowne jest zwiększenie areału rzepaku na Ukrainie. Ponadto od początku 2020 roku Ukraina zwiększyła o 17% eksport olejów roślinnych do UE, co wskazuje na duży popyt na produkt lokalny wśród europejskich odbiorców. Tak więc w latach 2019-2020 eksport rzepaku z Ukrainy wyniósł rekordowy 2,89 mln ton, podczas gdy ostatni raz taki rekord odnotowano dopiero w latach 2008-2009.