Wywar gorzelniczy jest produktem ubocznym produkcji alkoholu.
Z reguły podczas produkcji alkoholu pozostaje dużo wywaru gorzelniczego – do 15 litrów produktu ubocznego na 1 litr alkoholu. Stanowi to ogromny problem przy usuwaniu, ponieważ duża ilość produktu jest całkowicie nieodpowiednia do długotrwałego przechowywania lub transportu, ponieważ substancja ta jest wysoce toksyczna dla środowiska. Nawiasem mówiąc, w postaci płynnej wywar z alkoholu bardzo szybko się psuje, a duże objętości nie pozwalają na jego opłacalny transport. Dlatego wywar gorzelniczy musi być odwodniony, otrzymując do 60% mokrej substancji, która może być następnie wykorzystana jako pasza białkowa dla zwierząt hodowlanych. Należy zauważyć, że nawet w tej formie długotrwałe przechowywanie produktu i jego transport są niemożliwe. Z tego powodu wywar jest dalej suszony i prasowany w granulki. Tego typu produkt można przechowywać dłużej, a jego cena jest korzystniejsza dla producenta.
Główni dostawcy wywarów gorzelniczych
Głównymi dostawcami wywarów alkoholowych są takie kraje jak Ukraina, Rosja i Białoruś. W tych krajach istnieją niezbędne możliwości uzyskania wysokiej jakości wywaru melasowego, a także wystarczającej ilości produktu do sprzedaży. Ukraińscy producenci aktywnie współpracują z kupcami z Austrii, Belgii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Niemiec, Grecji, Danii, Irlandii, Hiszpanii, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Francja, Chorwacja, Czechy, Szwecja i Estonia, Kanada, USA, Australia. Możliwy jest również zakup wywaru alkoholowego w krajach UE, ale tam cena produktów będzie wyższa, dlatego światowi konsumenci preferują Ukrainę do współpracy w tej dziedzinie.
Ukraińskie produkty przechodzą certyfikację wymaganą w Europie i w pełni spełniają wymagania jakościowe.
Trend importu wywarów alkoholowych
Mając na uwadze stale rosnący trend konsumpcji przyjaznej środowisku, wywar gorzelniany zaczął być wykorzystywany nie tylko jako pasza dla zwierząt, ale także do produkcji paliwa. Jednocześnie ceny wywaru są bezpośrednio powiązane z kosztami gazu ziemnego, ropy naftowej i zboża. Ale z wywaru gorzelniczego można uzyskać tańszy i bardziej ekonomicznie opłacalny biogaz, dlatego zapotrzebowanie na ten produkt rośnie z roku na rok. Bardy przetwarzane są przez fabryki w Niemczech i Austrii, z którymi lokalni producenci stale zwiększają zakres współpracy. Należy pamiętać, że produkty ukraińskie muszą przejść niezbędną certyfikację i posiadać odpowiednie dokumenty do importu do innych krajów.
Popyt na wywar alkoholowy w UE
Biorąc pod uwagę potrzeby Europejczyków w zakresie biogazu, popyt na tego typu produkt będzie tylko rósł. Dostawy wywaru melasowego z Ukrainy są najbardziej opłacalne dla Europy pod względem jakości produktu i logistyki, ponieważ Ukraina znajduje się jak najbliżej, co oznacza, że produkt nie będzie miał czasu na zepsucie się podczas transportu. Dlatego radzi się ukraińskim producentom zwrócenie uwagi na ten produkt i dalsze zwiększanie tempa jego uwalniania.