Drożdże paszowe mają postać specjalnej biomasy, która jest produkowana na bazie substratów pochodzenia roślinnego i nieroślinnego.
W tym celu można wykorzystać odpady z produkcji celulozy i skrobi, a także frakcje naftowe. Produkt ten jest stosowany jako karma dla zwierząt hodowlanych, a także zwierząt futerkowych, ptaków i ryb. Dodatkowo do produkcji mieszanek paszowych niezbędne są hurtowe dostawy tego produktu. 100 jednostek tej karmy zawiera 8,5 kg białka, 60 kg węglowodanów i 5 kg tłuszczu.
Nawiasem mówiąc, istnieje kilka rodzajów tych drożdży naraz:
- Hydrolityczny – potrzebny do uprawy drożdży z drewna i odpadów rolniczych, takich jak trociny, wióry czy słoma. Hydroliza wymaga wysokich temperatur i specjalnych kwasów, dzięki którym błonnik zamienia się w węglowodany, które są potrzebne jako pożywka.
- Klasyczne wstrząsy paszowe uzyskuje się przy uprawie na wywaru siarczynowo-alkoholowym.
- Kompleks białkowo-witaminowy pozyskiwany jest z pozostałości po przetwarzaniu materiału nieroślinnego – metanolu lub gazu ziemnego.
Co jest potrzebne do dostaw drożdży paszowych do UE
Aby sprowadzić ten produkt do krajów europejskich, należy przede wszystkim potwierdzić jakość produktu za pomocą certyfikatów. Ponadto wszystkie produkty muszą przejść kontrolę laboratoryjną i posiadać kompletną dokumentację towarzyszącą. Rolnicy muszą również wziąć pod uwagę wymagania dotyczące logistyki i kontroli celnej w różnych krajach UE. Aby państwa europejskie zgodziły się na hurtowy zakup tych produktów, należy dokładnie przestudiować wszystkie wymagania dotyczące dostaw lub skontaktować się z doświadczonymi specjalistami, którzy pomogą zorganizować ten proces zgodnie z proponowanymi zasadami.
Cechy importu drożdży paszowych
Należy zauważyć, że drożdże paszowe były szeroko rozpowszechnione w ZSRR w latach 60. XX wieku. W tym czasie produkt ten był aktywnie włączany do pasz dla drobiu i zwierząt, ale później produkcja została znacznie zmniejszona ze względu na problemy higieniczne i środowiskowe. Ponadto badania wykazały, że produkt ten ma negatywny wpływ na zdrowie drobiu i zwierząt, przez co zainteresowanie nim spadło. Dlatego w tej chwili drożdże są używane bardziej jako dodatek, ale nie stanowią podstawy diety. Wpływa to również na liczbę eksportu tych produktów do krajów europejskich. W chwili obecnej dla zwierząt gospodarskich zalecane są następujące dawki tego suplementu na sztukę:
- Bydło – 500 g
- Cielęta – do 300 g
- Świnie – do 300 gr
- Owce – do 50 gr
- Do drobiu – do 5 gr