Import produkcji do krajów UE

Cechy dostaw rzepaku do krajów UE

Rzepak jest jedną z najczęściej spożywanych roślin uprawnych w krajach europejskich, zarówno w sferze spożywczej, jak i przemysłowej.

Z rzepaku pozyskuje się olej, który można wykorzystać do gotowania, a także mączkę, która służy do żywienia zwierząt. Ponadto rzepak jest jednym ze składników biopaliw, co jest obecnie aktywnie podkreślane przez kraje UE, które wspierają ochronę środowiska. Jednocześnie, pomimo tego, że Europa uprawia własny rzepak, w UE ta uprawa nie wystarcza, a rolnicy aktywnie ją kupują w innych krajach. Jednym z głównych partnerów UE w tym kierunku jest Ukraina, na którą przypada aż 90% rynku, ale przy nowych wymaganiach już w nadchodzącym sezonie eksport tej rośliny może znacznie spaść.

Co jest potrzebne do dostaw rzepaku do UE

Aby importować rzepak, producenci muszą przestrzegać surowych wymagań, które są wprowadzane w UE. Mówimy o jakości dostarczanych produktów, w szczególności o zasadach uprawy rzepaku. Tak więc w Europie w 2020 roku zaczęli żądać uprawy rzepaku bez stosowania chloropiryfosu, który jest aktywnym składnikiem wielu insektycydów, które chronią uprawy przed szkodliwymi owadami. Należy zauważyć, że w UE od 2020 roku obowiązuje zakaz importu produktów o zawartości tej substancji większej niż 0,01%. Zakłada się, że z powodu tego wymogu eksport z około 40% powierzchni uprawnych położonych na Ukrainie może zostać zablokowany. Nawiasem mówiąc, mówimy nie tylko o stosowaniu tych substancji podczas uprawy roślin, ale także o ich stosowaniu podczas przechowywania partii produktów rolnych. To samo dotyczy substancji takiej jak chloropiryfos metylowy. Jednocześnie wcześniejsi eksperci przewidywali, że nawet 90% ukraińskiego eksportu trafi do krajów UE.

Aby sprostać tym wymaganiom, ukraińscy producenci będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty, które wskażą skład chemiczny partii rzepaku oraz udowodnią, że przy jego uprawie nie użyto substancji zabronionych. Cechy te mogą negatywnie wpłynąć na podaż tej uprawy do UE, ograniczając podaż ukraińskiego rzepaku do innych krajów.

Cechy importu rzepaku

Jednak ukraiński rzepak nadal ma szansę wejść na światowy rynek – według statystyk obecnie Chiny aktywnie kupują lokalne produkty. W szczególności na ten rynek dostarczany jest olej rzepakowy, a udział Ukrainy w tym rynku wynosi 71%. Ponadto rolnicy planują zwiększyć przetwórstwo tej rośliny w kraju. Należy zauważyć, że przy dobrych plonach i cenach eksportowych od 425 USD za tonę ukraińscy rolnicy będą mogli z powodzeniem sprzedawać tę uprawę za granicą.

Przypomnijmy, że największymi krajami partnerskimi Ukrainy w zakupie rzepaku są Niemcy, Belgia, Holandia, Francja i Polska. Ponadto Ukraina aktywnie prowadzi handel produktami rolnymi z Turcją.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments