Import produkcji do krajów UE

Cechy importu makuchu słonecznikowego do UE

W procesie produkcji oleju roślinnego ze sprasowanych nasion uzyskuje się makuch, który jest pożyteczną paszą dla zwierząt.

Śruta słonecznikowa jest aktywnie wykorzystywana przez rolników do karmienia świń, bydła i koni, ponieważ jest doskonałym źródłem białka. Produkt ten staje się podstawą mieszanki paszowej, dlatego rolnikom opłaca się go sprzedawać, w tym do innych krajów.

Śruta słonecznikowa powinna zawierać około 11% płynu, 41% białka, 7% tłuszczu, 5,5% błonnika, a także 25% skrobi i cukru oraz 6,5% popiołu. Tylko taki produkt można sprowadzić za granicę. Makuch dobrze wpływa na dobowy przyrost masy ciała zwierząt, zwiększa mleczność i poprawia metabolizm, a także wzmacnia odporność zwierząt.

Co jest potrzebne do dostawy śruty słonecznikowej do UE

Podobnie jak olej słonecznikowy makuchy słonecznikowe są aktywnie kupowane przez kraje UE, w których nie ma wystarczającej powierzchni zasiewów do uprawy tej rośliny. Ponadto Europa ma własne wymagania dotyczące produktu końcowego. W szczególności ciasto musi posiadać niezbędne dokumenty, na przykład analizę zawartości substancji organicznych w produkcie. Oznacza to, że oryginalny produkt powinien być uprawiany w jak największym stopniu bez użycia produktów modyfikowanych genetycznie. Rośliny pastewne, takie jak słonecznik, muszą być certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami, w szczególności USDA Organic, które obejmują wszystkie aspekty produkcji, przetwarzania, transportu i sprzedaży produktów ekologicznych. Nawiasem mówiąc, dzięki temu certyfikatowi lokalnych produktów można otworzyć dostęp do rynków w USA, które również eksportują makuch słonecznikowy na potrzeby rolnictwa.

Dodatkowo możesz zapoznać się z cechami, jakie dany kraj narzuca na jakość produktów na stronie internetowej Unii Celnej.

Cechy importu makuchu słonecznikowego

Mimo że Europa zajmuje drugie miejsce w produkcji makuchów słonecznikowych, głównym dostawcą tego produktu pozostaje Ukraina. Według statystyk to na Ukrainę przypada do 6 mln ton importowanego makuchu, który jest następnie wykorzystywany na paszę dla zwierząt. Konkurenci naszego kraju na tym rynku to Federacja Rosyjska, gdzie produkuje się do 2 milionów ton makuchu słonecznikowego, a także Argentyna ze wskaźnikami do 600 tysięcy ton.

UE jest głównym importerem tego produktu, ponieważ wszystkie kraje potrzebują do 5 milionów ton. Również ukraiński makuch słonecznikowy jest eksportowany do Turcji, która potrzebuje nawet 900 tysięcy ton tego produktu.

Warto zastanowić się nad niektórymi cechami tego produktu. W szczególności ciasto należy przechowywać przy wilgotności do 12%, aby nie gniło i nie nadawało goryczy. Ponadto produkt ten nie może być przechowywany przez długi czas z powodu utleniania oleju.

Mimo tych cech makuch słonecznikowy charakteryzuje się wysoką opłacalnością w relacji ceny do jakości, co sprawia, że ​​jego produkcja i dalsza sprzedaż za granicą jest opłacalna.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments