Import produkcji do krajów UE

Cechy importu śruty sojowej do krajów UE

Podczas przetwarzania każdej rośliny nieuchronnie pozostaje makuch, który jest również wykorzystywany na potrzeby rolników.

Śruta sojowa jest szczególnie ceniona na rynkach międzynarodowych, która słynie z wysokiej zawartości białka, które pozostaje nawet w produkcie przetwarzania nasion. Dzięki temu ciasto znajduje zastosowanie jako pełnowartościowa mieszanka paszowa, a także przygotowuje się z niego mieszanki paszowe dla zwierząt gospodarskich i drobiu. Równocześnie rozróżnia się dwa rodzaje śruty sojowej – pełnotłustą (otrzymaną po przetworzeniu soi bez wydzielania oleju) i półtłuszczową (otrzymaną po przetworzeniu pełnotłustego ciasta). Resztkowa zawartość oleju w takich produktach wynosi 6-14%.

Ten produkt jest aktywnie kupowany przez kraje UE, w których nie uprawia się wystarczającej ilości własnych zapasów soi.

Co jest potrzebne do dostaw śruty sojowej do UE

Aby zapewnić udane dostawy lokalnych ukraińskich produktów do krajów UE, lokalni rolnicy muszą spełnić szereg wymagań przyjętych w tym lub innym kraju. W szczególności konieczne jest dostarczenie dokumentów potwierdzających jakość wytwarzanego produktu i zawartość procentową w nim białka. Śruta sojowa jest wysoko ceniona wśród rolników, dlatego produkt wyjściowy – soja – musi być uprawiany zgodnie z określonymi wymaganiami, bez stosowania GMO i innych szkodliwych dodatków zakazanych w Europie. Aby bardziej szczegółowo zapoznać się z dodatkami, których używanie w Europie jest zabronione, należy wejść na stronę internetową Unii Celnej, a także zapoznać się z Federalnym Programem Rolnictwa Ekologicznego, w którym wymieniono wszystkie cechy rynku danego kraj.

Oprócz tego, że dokumenty dotyczące produktów muszą spełniać wszystkie normy, rolnicy muszą być przygotowani do zapłacenia określonego cła przy imporcie towarów do danego kraju europejskiego. Mimo dodatkowych kosztów ostateczny dochód rolników pozwala mówić o opłacalności sprzedaży ukraińskiej śruty sojowej do innych krajów, ponieważ nasi rolnicy mogą oferować produkty wysokiej jakości po cenach przystępnych na rynkach europejskich.

Cechy importu śruty sojowej

Jak podaje Państwowa Służba Statystyczna, ukraiński rynek produkcji śruty sojowej rozwija się aktywnie od 2018 roku. Do Europy rocznie eksportuje do 500 tys. Ton tego produktu, ustanawiając rekordy w imporcie i eksporcie produktów. Eksperci zwracają uwagę, że rynek ten rozwija się dość aktywnie – praktycznie tak samo jak siedem lat temu w okresie „boomu sojowego”. Nawet suchy rok 2020 nie wpłynął na wielkość eksportu, a Ukrainie udało się utrzymać tę poprzeczkę na „przedkryzysowym” poziomie. Oprócz Ukrainy rynek ten jest aktywnie zapełniany produktami z Kanady i Rosji. Jednocześnie zwraca się uwagę, że eksport trafia nie tylko do krajów UE, ale także do Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu i Azerbejdżanu. Zdaniem analityków duży udział ukraińskich produktów – do 40% – kupuje się w Europie, kolejne 17% trafia do Azji, a 8% do Afryki. Dlatego podaż tego produktu jest zawsze pożądana, a jego produkcja przez lokalnych rolników zawsze ma sens.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments