Pszenżyto odnosi się do zboża ozimego lub jarego, które zostało sztucznie stworzone przez hodowców przez krzyżowanie żyta i pszenicy.
Uprawa ta jest paszą spożywczą i zbożową, a jednocześnie pod względem swoich właściwości znacznie przewyższa uprawy rodzicielskie, ponieważ jest bardziej odporna na niekorzystne warunki klimatyczne i różne choroby.
Głównymi producentami tej uprawy są Polska, Niemcy, Francja, Białoruś i Australia. Na Ukrainie uprawia się głównie zimowe odmiany tej rośliny – tylko 14 odmian, które znajdują się w różnych regionach kraju. Jednocześnie przetwórstwo pszenżyta odbywa się na całym świecie.
Co musisz wiedzieć o recyklingu pszenżyta
Pszenżyto odnosi się do większych i bardziej kruchych ziaren, w przeciwieństwie do pszenicy i żyta rodzicielskiego. Jednocześnie ten rodzaj ziarna ma do 95% jednolitości w szerokości ziarniaka, ale anatomicznie skorupa owocu nie przylega ściśle do nasiona. Cechy te nie pozwalają na wykorzystanie pszenżyta do produkcji zbóż, chociaż naukowcy wciąż pracują nad tym zagadnieniem, ponieważ uważa się, że przetwórstwo jest nadal efektywne i dzięki temu uzyskuje się kompletny produkt spożywczy.
Przetwarzanie pszenżyta odbywa się poprzez oczyszczenie ziarna z zanieczyszczeń i bezpośrednie przetworzenie go na zboża. W tym przypadku intensywne przetwarzanie nie jest konieczne, ponieważ ziarno pszenżyta jest bardziej kruche i może nie wytrzymać dziesięciokrotnych operacji obierania, szlifowania i polerowania z nawilżaniem parą.
Dlatego do obróbki ziarna stosują czyszczenie, nawilżanie, hartowanie, a także rozdzielanie na frakcje i podwójne obieranie z rozdrabnianiem. Dzięki temu, według statystyk, uzyskuje się 65% całych i 9% rozdrobnionych zbóż.
W jakich krajach UE przetwarza się pszenżyto?
Zasadniczo przetwórstwo tej rośliny odbywa się w krajach UE, w których produkuje się pszenżyto – w Polsce, Niemczech, Francji i Białorusi. W tych krajach istnieją niezbędne moce produkcyjne do przerobu tego zboża, a po przetworzeniu zboże jest dostarczane z powrotem do innych krajów, w tym na Ukrainę.
Rentowność
Ponieważ przetwarzanie tej kultury jest dość kosztowne pod względem wydajności, najbardziej opłaca się przetwarzać pszenżyto w krajach UE. Dlatego ukraińskie zboże jest dostarczane do Europy nieprzetworzone, a następnie wraca do kraju w postaci zbóż. Bezpośrednio na Ukrainie nie ma niezbędnych zdolności przerobowych do przerobu tego rodzaju zboża.