Jęczmień jest jedną z głównych roślin spożywczych i paszowych w Europie.
Ziarno tego typu wykorzystywane jest nie tylko jako surowiec do warzenia piwa, ale także jako pożywna pasza dla zwierząt oraz jako surowiec do produkcji opału. Jednocześnie plony jęczmienia są tradycyjnie wyższe w krajach UE, które stanowią aż 43% światowego eksportu tej rośliny. Ta roślina uprawiana jest najaktywniej w Niemczech i we Francji. Ponadto to w krajach UE notuje się najwyższe plony tej rośliny, czemu sprzyja jednocześnie kilka czynników.
Jakie czynniki wpływają na plon jęczmienia
Oczywiście dla plonu jęczmienia ważne są warunki, w jakich ta uprawa jest uprawiana. Wiadomo, że najlepiej rośnie na glebie obojętnej lub lekko zasadowej, z wolnym węglanem wapnia w glebie. Ponadto ważną rolę odgrywają składniki odżywcze, takie jak azot i potas. Najostrzejsze zapotrzebowanie na składniki pokarmowe w tej uprawie obserwuje się wiosną w fazie aktywnego wzrostu. Ponadto ta kultura wymaga dodatkowych składników odżywczych i pierwiastków śladowych. Aby poprawnie obliczyć wymaganą ilość nawozów, ważne jest, aby znać zawartość składników odżywczych w jednej tonie produktów. Ponadto nie zapominaj, że plon tej uprawy zależy również od warunków pogodowych i klimatycznych w regionie. Podczas suszy, która nawiedziła gospodarstwa w 2020 roku, uprawom brakowało wilgoci i składników odżywczych, a gorące słońce nie przyniosło roślinom żadnych korzyści, niszcząc najsłabsze pędy. Z tego powodu plon jęczmienia oczywiście spadł, nawet w warunkach regularnego karmienia.
Plon jęczmienia w 2020 roku
Rok 2020 był prawdziwym wyzwaniem dla rolników. Oprócz pandemii koronawirusa, która utrudniła import i eksport produktów, znaczący wpływ na plony miała susza, która dotknęła prawie wszystkie kraje rolnicze. Mimo to, według statystyk, kraje UE były w stanie wykazać się wysokim plonem tej rośliny. Tak więc w krajach UE i Wielkiej Brytanii w 2020 roku zebrano łącznie 61,317 mln ton, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie powierzchnia zasiewów pod tą uprawą zmniejszyła się o 1%, a plon o 2,2%. Jednak w innych krajach, które również zajmują się uprawą tej rośliny, plony były na dobrym poziomie. W szczególności dzięki temu Ukraina była w stanie dostarczyć brakujące ziarna tej rośliny do krajów UE. Aby w przyszłości kontynuować handel z krajami UE, ukraińskie produkty muszą posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające jakość ziarna, wskazujące wszystkie dodatki, które zostały użyte w jego uprawie. Lokalni rolnicy już sprostali tym europejskim wymaganiom, dlatego też uwzględniają te cechy przy uprawie jęczmienia.