Słonecznik jest jednym z głównych nasion oleistych w Europie.
Oprócz soi, rzepaku i siemienia lnianego słonecznik jest używany zarówno do celów spożywczych, jak i przemysłowych. Kraje UE zajmują się zarówno importem tej rośliny, jak i uprawą jej na własnym terytorium. Jednocześnie plony słonecznika w Europie nie są szczególnie wysokie, ponieważ w zasadzie ta uprawa jest nadal importowana z innych krajów, zwłaszcza z Ukrainy.
Jakie czynniki wpływają na plon słonecznika
Według statystyk w UE uprawia się nie więcej niż 10 milionów ton tej rośliny.
Jednocześnie jego plon silnie zależy nie tylko od żyzności tutejszych gleb, ale także od dostępności wystarczających opadów. Pod tym względem rok 2020 był testem dla europejskich rolników, ponieważ nie zaobserwowano opadów koniecznych do wzrostu plonu.
Ponadto, aby zwiększyć plony, ważna jest odpowiednia obróbka nasion i gleby przed siewem. Do uprawy gleby stosuje się pług, orkę bezorkową i technologię bezorkową, która ma być wysiewana bez dodatkowych prac mechanicznych. Wybór technologii przetwarzania jest konieczny w zależności od rodzaju gleby, specyfiki lokalnego klimatu oraz stopnia porażenia szkodnikami i chorobami. Ważne jest również prawidłowe nawożenie gleby potasem, azotem, tlenkiem fosforu, siarką i tlenkiem magnezu. Ponadto, aby zwiększyć plony, warto leczyć uprawy przed szkodnikami i chorobami, a UE ma swoje własne cechy w tym zakresie. W szczególności w Europie zabronione są określone produkty, które zwiększają procent szkodliwych substancji w nasionach. Wymagania te dotyczą również produktów importowanych. Nieużywanie szkodliwych dodatków przy uprawie roślin musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
Plon słonecznika w 2020 roku
Według prognoz Komisji Europejskiej plony słonecznika spadną do 8,9 mln ton, co będzie najniższym poziomem od 2016 roku. Jednocześnie UE zamierza importować więcej oleju słonecznikowego, głównie z Ukrainy (2,3 mln ton). Nawiasem mówiąc, Europa będzie też importować więcej soi i oleju sojowego – odpowiednio 15,7 mln ton i 400 tys. Ton.
Jednocześnie w UE plony tej rośliny w 2020 roku wyniosły zaledwie 9 mln ton. Łącznie na świecie zostanie wyprodukowanych prawie 50 mln ton słonecznika – łączny plon zmniejszył się o 5 mln ton w porównaniu z rokiem 2019, w którym wyprodukowano 54,98 mln ton. W związku z tym spadła również ilość produkowanej śruty i oleju słonecznikowego.
Jednocześnie na Ukrainie plony słonecznika również nie biją rekordów, aw 2020 roku kraj urósł o 5% mniej słonecznika niż rok wcześniej – tj. 25,6 c / ha. To wszystko wina tej samej suszy, która wpłynęła na plony tej rośliny. Niemniej jednak uprawa ta pozostaje eksportem, a dzięki żyznym glebom i wystarczającej liczbie zasiewów plony brutto mają być prawie na poziomie ubiegłorocznym – 16,2 mln ton (lub + 1%). Dlatego dostawy słonecznika z Ukrainy do UE nie ustaną, bo to Ukraina pozostaje głównym dostawcą tych produktów, zapewniając do 90% rynku.