Import produkcji do krajów UE

Jakie są zbiory żyta zebranego przez rolników w UE w 2020 r

Żyto jest zbożem uprawianym głównie na półkuli północnej, ponieważ to tutaj tworzone są dla niego optymalne warunki naturalne.

Uprawa ta służy do produkcji chleba, kwasu chlebowego, mąki, skrobi i alkoholu, a także jest cennym zielonym nawozem, który przygotowuje glebę do większych plonów. Świeże łodygi tej rośliny są wykorzystywane jako pasza. Od wielu lat plony żyta są szczególnie wysokie w krajach UE, gdzie uprawia się go nie tylko na użytek własny, ale także na eksport do innych krajów. W związku z tym to Europa staje się głównym partnerem handlowym innych krajów tej kultury.

Jakie czynniki wpływają na plon żyta

W celu uzyskania dobrego plonu żyta ważne jest trzykrotne uprawianie pola, przy stopniowym zmniejszaniu się warstwy uprawnej. Istnieją dwa rodzaje tej rośliny: odpowiednio zimą i wiosną, uprawa ta może być uprawiana zimą i stanie się doskonałym zielonym nawozem – poprzednikiem innych upraw, na przykład pszenicy. Żyto skutecznie walczy z owadami i zarodnikami groźnych chorób w ziemi. Ta uprawa może być zebrana już dwa miesiące po posadzeniu. Do zbiorów ważna jest odpowiednia ilość opadów – w tym przypadku nasiona można osadzać płytko w ziemi. Jednocześnie przy braku wody ta kultura również dobrze rośnie, tylko rolnik powinien upewnić się, że ziarna są osadzone na dużej głębokości.

Kultura ta dobrze rośnie na glebach nieurodzajnych, co pozwoliło krajom UE stać się liderami w produkcji żyta na świecie.

Plon żyta w 2020 roku

Z powodu pandemii koronawirusa i bezprecedensowej suszy plony żyta na całym świecie gwałtownie spadły. Jednak w Europie plony tej uprawy utrzymywały się na wysokim poziomie, co umożliwiło krajom UE wymianę żyta z innymi krajami. Należy pamiętać, że według statystyk ceny krajowe w UE spadły, aby można było eksportować tę uprawę. Nawiasem mówiąc, krajowe ceny żyta w UE w dużym stopniu zależą od kosztu kukurydzy. Głównymi dostawcami tej rośliny były Łotwa, Estonia i Polska, przy czym wysokie plony żyta tradycyjnie obserwuje się w Niemczech (do 3500 tys. Ton w 2020 r.), A także w Danii (do 725 tys. Ton w 2020 r.).

Ponadto Europa wprowadziła nowe wymagania dotyczące handlu tą rośliną, zmieniając cła importowe i pozostawiając je na poziomie 10,40 euro za tonę. Ta sama cena pozostaje dla kukurydzy i sorgo. W związku z tym w 2020 r. Europejscy rolnicy mogli aktywniej handlować z innymi krajami, zwiększając podaż lokalnego żyta.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments