Pszenica jest jedną z głównych upraw konsumpcyjnych w Europie
Podstawą żywienia człowieka jest pszenica – z niej robi się chleb, a także inne ważne produkty, które chętnie konsumują ludzie na całym świecie. Ponadto pszenica jest podstawą diety zwierząt, ponieważ jest to pszenica paszowa, którą dodaje się do karmy dla ptaków i innych zwierząt utrzymywanych w gospodarstwach przemysłowych. Jednocześnie w większości krajów europejskich warunki do uprawy tej rośliny nie rozwijają się, w związku z czym są zmuszeni do importu tej rośliny z innych krajów.
Jakie czynniki wpływają na plon pszenicy
Czego potrzeba, aby pochwalić się dobrym plonem pszenicy? W tym celu musi rozwinąć się kilka czynników środowiskowych: gleba o odpowiednim składzie, wysokiej jakości nawozy i dobre warunki klimatyczne na obszarze, na którym uprawia się tę roślinę. Nie wszystkie kraje UE mają sprzyjające warunki do uprawy pszenicy, dlatego dostawy z innych krajów, takich jak Ukraina, Rosja czy Kazachstan, są priorytetem dla Europy. Cechy te zadecydowały o sytuacji, jaka rozwinęła się na rynku europejskim pod koniec 2019 roku – dzięki nieprzerwanym dostawom zbóż Europa otrzymała odpowiednią podaż plonów, wykazując się dobrymi, ale wciąż niewystarczającymi wskaźnikami plonów pszenicy. Nawiasem mówiąc, kraje UE zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem powierzchni zasiewów pszenicy – w Europie uprawa ta zajmuje 26 mln hektarów. Pierwsze dwa miejsca zajmują Indie (30 mln ha) i Rosja (27 mln ha).
Jednak na plon tej rośliny, zwłaszcza w 2020 roku, miały wpływ nie tylko warunki klimatyczne.
Plony pszenicy w 2020 roku
Pomimo suszy, która rozpoczęła się na całym świecie, a także pandemii koronawirusa, sytuacja z plonami pszenicy utrzymała się na rekordowym poziomie, przynajmniej w krajach będących spichlerzami tej uprawy – na Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie. Jednocześnie w związku z pandemią kraje UE wprowadziły ograniczenia w eksporcie własnych upraw w celu zachowania zboża na rynku krajowym. Sytuacja z koronawirusem jako całością negatywnie wpłynęła na plony zbóż w samej Europie – FAO prognozowało, że wielkość produkcji pszenicy w UE w 2020 roku będzie nie tylko niższa niż rok wcześniej, ale generalnie niższa od średniej z ostatnich pięciu lat . Pod koniec 2020 r. W Europie faktycznie uprawiano mniej zbiorów tej rośliny. Tak więc we Francji zebrano 33 miliony ton. (wobec 39,5 mln ton w 2019 r.), w Niemczech – 21,8 mln ton (wobec 22,4 mln ton), a tylko w Polsce pozostały bez zmian – 11,1 mln ton. Ogólnie plony pszenicy w UE spadły o 7%, dlatego kraje europejskie zaczęły aktywnie kupować tę uprawę w innych krajach, które ze względu na pandemię koronawirusa nie podniosły ceny pszenicy na eksport.