Soja jest jedną z głównych roślin uprawianych przez rolników w UE.
Mimo braku dużych własnych zasiewów lokalni rolnicy starają się wykorzystać jak najwięcej ziemi pod uprawę tej rośliny, ponieważ służy ona nie tylko pozyskiwaniu użytecznej ropy. Soja jest głównym źródłem biopaliw i jest również używana do karmienia zwierząt gospodarskich jako pasza białkowa. Jednocześnie dla lokalnych rolników bardzo ważne jest, aby soję uprawiano bez użycia produktów modyfikowanych genetycznie, ponieważ taka uprawa jest korzystniejsza zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Jakie czynniki wpływają na plon soi
Plon soi zależy od takich czynników, jak dobra gleba, wystarczająca ilość wody i dobra pielęgnacja. Warto dodać, że w ostatnim czasie UE coraz częściej myśli o ograniczeniu importu tego produktu, aby nie zwiększać emisji dwutlenku węgla do atmosfery podczas jego transportu do krajów UE. W szczególności planuje się, że po zmniejszeniu importu emisja CO2 do atmosfery zmniejszy się o 77%. Dlatego lokalni rolnicy starają się uprawiać więcej własnych produktów. Niemniej jednak, nawet biorąc pod uwagę te czynniki, import soi z innych krajów, na przykład z Ukrainy, będzie nadal istniał, zwłaszcza jeśli lokalni rolnicy dostosują się do wymagań rynku europejskiego. W szczególności ważne jest, aby uprawiać soję odporną na glifosforan, która nie będzie rakotwórcza dla ludzi, i potwierdzać to odpowiednimi dokumentami, które wskazują poziom zanieczyszczenia nasion. Ponadto bardzo ważne jest, aby nie używać szkodliwych substancji do traktowania gleby i nasion uprawy podczas uprawy, ponieważ w Europie są one bardzo rygorystyczne dla wszystkich wskaźników jakości tej uprawy.
Plony soi w 2020 roku
Jakie uprawy soi były w stanie zebrać unijnych rolników w 2020 roku? Zwróć uwagę, że w 2020 roku na plony wpłynęła nie tylko pandemia koronawirusa, ale także bezprecedensowa susza, która bardzo zepsuła wskaźniki plonów dla rolników na całym świecie i oczywiście wpłynęła na plony soi. Europa nie była wyjątkiem, aw 2020 roku lokalni rolnicy mogli się pochwalić zaledwie 2,63 mln ton tych produktów, a udział przetwórstwa sięgnął 16,4 mln ton (+ 1,4% rocznie). Według statystyk Oil World w 2021 roku zbiory soi w UE osiągną 2,84 mln ton, a import tej rośliny spadnie do 16 mln ton.
Analitycy przewidują, że ze względu na niedobór rzepaku popyt na soję będzie nadal rósł. Mimo ograniczenia importu Europa nadal będzie importować rośliny strączkowe z Ukrainy i być może nieznacznie ograniczy import z innych, bardziej odległych krajów, np. Z Indii i Chin. Dlatego ważne jest, aby ukraińscy rolnicy nadal monitorowali jakość uprawianych produktów i znali wszystkie wymagania UE dotyczące jakości fasoli, aby kontynuować owocną współpracę w tym kierunku.