Olej rzepakowy od dawna cieszy się popularnością w Europie, ale prawdziwy rozkwit konsumpcji tego produktu nastąpił dopiero w XX wieku.
Chodzi o to, że producenci znaleźli możliwość dostarczania tego produktu nie tylko do użytku spożywczego, ale także do produkcji przemysłowej. Dlatego surowy nierafinowany olej pierwszego tłoczenia na zimno znajduje zastosowanie w żywności (np. Często dodaje się go do wypieków czy produktów ropopochodnych), a inny rodzaj tego produktu wykorzystywany jest do budowy statków, żeglugi, a nawet do produkcji energii. Wiele krajów z roku na rok tylko zwiększa tempo produkcji tego produktu, dlatego warto wiedzieć, którzy dostawcy ropy naftowej są uważani za najbardziej wiarygodnych.
Ocena producentów oleju rzepakowego w UE
Olej rzepakowy jest produkowany w krajach, w których produkcja rolna jest na wysokim poziomie rozwoju. Według statystyk do największych krajów dostarczających ten produkt na świecie należą:
- Kanada – 19,0 mln ton;
- Chiny – 13,1 mln ton;
- Indie – 7,7 mln ton;
- Francja – 3,6 mln ton;
- Ukraina – 3,3 mln ton.
- Niemcy – 3 mln ton.
- Polska – 2,3 mln ton.
- Australia – 2,3 mln ton.
- Rosja – 2,1 mln ton.
- Wielka Brytania – 1,8 mln ton.
Warto zauważyć, że głównymi importerami tego produktu są kraje UE, gdyż to w Europie zapotrzebowanie na olej rzepakowy jest szczególnie duże. Tym samym, według Platformy Indexbox Al, zużycie oleju rzepakowego w UE w samym tylko 2018 roku wyniosło 12,6 mld USD (to o 11% więcej niż rok wcześniej) i liczba ta z roku na rok rośnie. W tym roku UE wyprodukowała 13 mln ton ropy, czyli o 6,7% więcej niż w 2017 roku.
Jeśli chodzi o samą produkcję lokalną, są takie główne kraje, które produkują wysokiej jakości olej rzepakowy:
- Niemcy (35%)
- Belgia (11%)
- Francja (10%)
- Holandia (9,8%)
- Republika Czeska (9,7)
- Dania (8,9%)
- Wielka Brytania (8,7%)
- Polska (7,6%)
- Austria (5,5%)
- Litwa (3,2%)
Jednocześnie nie należy zapominać, że kraje europejskie mają niewielką własną produkcję, dlatego częściej organizują dostawy ropy z innych krajów, w szczególności z Ukrainy. Oczywiście ukraiński olej rzepakowy musi spełniać wszystkie niezbędne wymagania dotyczące jakości produktu, aby otrzymać dokumenty importowe. W ostatnim roku UE wprowadziła szczególnie rygorystyczne wymagania dotyczące zawartości niektórych substancji w gotowym produkcie, ale nie stanie się to przeszkodą w dostawach – twierdzą eksperci.
Popyt na olej rzepakowy w Europie
Olej rzepakowy to nie tylko produkt spożywczy dla Europy. Uzyskuje się z niego alternatywne źródło energii – biodiesel, który jest okrętem flagowym rozwoju „zielonych” technologii w UE. W szczególności z jednej tony tego zakładu można uzyskać do 96% oleju napędowego. Dlatego kraje UE aktywnie kupują ropę i mimo niewielkiego spadku popytu w 2019 roku eksperci przewidują wzrost tego rynku już w 2020 roku. Biorąc pod uwagę obecne trendy, popyt na olej rzepakowy będzie tylko rósł, co zwiększa możliwość jego zakupu i późniejszej sprzedaży.