Wraz z przejściem na zdrowszą dietę len zyskał szczególną popularność wśród klientów.
Jak wiecie, roślina ta była używana od wielu stuleci w różnych gałęziach przemysłu, ale ostatnio zaczęła być również wykorzystywana w żywieniu. Len produkuje doskonały pierwszy tłoczony na zimno olej, który jest często używany w kuchni jako substytut oleju słonecznikowego. Dzięki tej popularności produkcja lnu wzrosła również w ocenie atrakcyjności gospodarczej, a kraje UE chętnie kupują takie produkty z innych krajów.
Ranking producentów oleju lnianego w UE
Produkcja oleju lnianego w Europie skierowana jest do Francji, Belgii, Włoch i Grecji – z tych krajów pochodzą główne dostawy wysokiej jakości surowego oleju nierafinowanego.
Jednocześnie coraz więcej ropy importuje się do Europy z Ukrainy, Kazachstanu i Rosji. Według ekspertów już wkrótce kraje Europy Wschodniej dostarczą na światowy rynek nawet 54% całkowitego wolumenu oleju lnianego, a także do 80% śruty – faktem jest, że sama Europa stopniowo rezygnuje z własnej produkcji tych produktów. Z tego powodu uprawa tej rośliny jest teraz szczególnie opłacalna, biorąc pod uwagę stale rosnący rynek. Według prognoz tylko w sezonie 2019/2020 Ukraina będzie w stanie wyprodukować 2,7 mln ton lnu oleistego, z czego do 650 tys. Ton będzie eksportowane tylko do krajów UE.
W sumie kilkunastu producentów oleju lnianego w UE wygląda obecnie tak:
- Francja
- Belgia
- Włochy
- Grecja
- Holandia
- Hiszpania
- Słowacja
- Polska
- Łotwa
- Litwa
Należy pamiętać, że największymi producentami lnu oleistego na świecie według statystyk są Stany Zjednoczone, Kanada i Chiny, jednak kupowanie tych produktów z Europy nie jest szczególnie opłacalne ze względu na specyfikę logistyki. Z tego powodu kraje najbliższe UE wysuwają się na pierwszy plan w dostawach oleju lnianego.
Oczywiście UE ma własne specyficzne wymagania dotyczące takich produktów, które dotyczą zawartości określonych kwasów w gotowym produkcie. Z dokumentami regulującymi te cechy możesz zapoznać się na stronie internetowej Europejskiej Federacji Producentów Olejów Roślinnych i Białek.
Popyt na olej lniany w Europie
Według ukraińskich ekspertów produkcja lnu dla naszych rolników jest obecnie jedną z najbardziej perspektywicznych. Uprawa ta jest dogodna do płodozmianu, dobrze znosi suszę, a jej opłacalność może wynosić od 43% do 95% – wszystko zależy od zastosowanych technologii i plonów. Każdego roku UE potrzebuje nawet 650 tys. Ton oleju lnianego i nasion tej rośliny – ma to bezpośredni wpływ na wskaźniki ukraińskiego eksportu. Jeśli więc w 2013 roku Ukraina wyeksportowała tylko 10,9 tys. Ton nasion i 2,8 tys. Ton oleju, to do 2019 r. Liczby te wzrosły odpowiednio do 62,3 tys. Ton i 11,2 tys. Ton. Nawiasem mówiąc, len w tej chwili zasiano na 35 tys. Ha powierzchni w kraju, co wskazuje na duże zapotrzebowanie na tę roślinę.
Len pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi, zwiększa elastyczność naczyń, zmniejsza ryzyko zawałów serca, udarów i zakrzepów krwi, a także pomaga w redukcji nieprzyjemnych objawów miesiączkowania u kobiet. Olej lniany można stosować zarówno do przyrządzania sałatek, jak i do wzmacniania włosów, paznokci oraz poprawy kondycji skóry i całego ciała.