Import produkcji do krajów UE

TOP-10 producentów oleju słonecznikowego w Europie

Olej słonecznikowy jest jednym z głównych spożywanych produktów przetwórstwa nasion słonecznika.

Jest stosowany w kuchni i medycynie i ma wiele korzyści zdrowotnych. W szczególności olej słonecznikowy poprawia pracę serca i naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia stan skóry i włosów, a także korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Produkcja pierwszego tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego jest nadal dochodową działalnością, mimo że eksport słonecznika stał się ostatnio znacznie mniejszy, preferując rzepak i len od tej uprawy. Niemniej jednak, według statystyk, eksport ukraińskiego produktu stanowi do 22% rynku.

Kraje UE chętniej kupują ten produkt w innych krajach niż samodzielnie wytwarzają. Chodzi o to, że w Europie nie ma tak wielu obszarów uprawnych i nie ma wystarczającej infrastruktury do produkcji oliwy w dużych ilościach. Ponadto wymagania dotyczące importowanej ropy są całkiem wykonalne dla producentów z innych krajów, dlatego ten produkt jest chętnie kupowany na rynkach zagranicznych.

Ocena producentów oleju słonecznikowego w UE

Należy zauważyć, że na pierwszym miejscu w rankingu firm produkujących ten produkt jest oczywiście Ukraina z udziałem ponad 4 tysięcy ton, a także Rosja. Jednocześnie kraje UE nie różnią się w szczególności produktywnością w pozyskiwaniu tego produktu, plasując się na trzecim miejscu Argentynie ze wskaźnikiem do tysiąca ton. Jednocześnie od czwartego miejsca do końca listy reprezentowane są kraje UE – mowa o Turcji, Francji, Węgrzech, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii. Jednak produkcja w tych krajach nie jest oczywiście na tak dużą skalę – od 300 do 700 tysięcy ton rocznie, co oczywiście nie pokrywa zapotrzebowania rynku na ten produkt. Dlatego w Europie kierują się nie tyle własną produkcją, co dostawami z innych krajów, w szczególności Ukrainy.

Popyt na olej słonecznikowy w Europie

Według prognoz ekspertów od 2020 roku popyt na surowiec nierafinowany na światowych rynkach będzie nadal rósł. Tak jak poprzednio Ukraina i Rosja zapewnią nawet 60% popytu na ten produkt, dlatego lokalni producenci mają duże szanse na sprzedaż swojego produktu za granicę. Tak więc dla Ukrainy prognoza wzrostu konsumpcji tego typu produktów jest niezwykle optymistyczna – do 6,65 mln ton. Jednocześnie więcej tego produktu będzie przetwarzane w samej Europie – jednak cechy te nie przeszkodzą ukraińskim producentom w wejściu na rynki innych krajów.

Ważne jest, aby produkty lokalne spełniały wszystkie wymagania stawiane przez kraje UE w zakresie jakości produktów. Z dokumentami, jakie należy dostarczyć przy eksporcie ropy do Europy, można zapoznać się na stronie Unii Celnej – tam w łatwy sposób można znaleźć próbki ich wypełnień oraz wymagania dotyczące jakości produktów dostarczanych do innych krajów.

Dzięki tym informacjom lokalni ukraińscy producenci mają duże szanse pozostać liderem w produkcji oleju i przetworów z tej uprawy w UE.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments