Import produkcji do krajów UE

Statystyki produkcji oleju lnianego w Europie w latach 2015-2020

Olej lniany pewnie zajmuje jedną z czołowych pozycji na unijnym rynku importowym.

Olejek ten jest niezwykle poszukiwany przez klientów ze względu na wiele korzystnych właściwości: zawiera dużą ilość białka i błonnika, witaminę B5 i magnez. Ten produkt jest idealnym pokarmem dietetycznym, ponieważ pomaga zmniejszyć apetyt i nasycić organizm dziennym spożyciem dobroczynnych kwasów. Należy przyznać, że własna produkcja lnu w Europie jest mało rozwinięta ze względu na brak wystarczającej ilości powierzchni upraw.

Jednocześnie produkcja własnego oleju lnianego w UE jest dostępna niemal w każdym kraju, aw Europie rozwija się skup nasion lnu z importu do dalszego przerobu.

Podaż i popyt na olej lniany w latach 2015-2020

Surowy nierafinowany olej lniany w UE z roku na rok zyskuje na popularności. Olej z nasion tej rośliny znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i budowlanym, a produkty przetworzone to dobra karma dla zwierząt. Od 2015 roku w UE kupuje się rocznie ponad 30 tys. Ton nasion tej rośliny do produkcji oleju, śruty i makuchów. Jednocześnie nasiona kupowane są głównie z Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Norwegii i Rosji – nawet tradycyjne dla tej kultury Chiny zmniejszyły nieco tempo eksportu lnu, więc ukraińscy producenci mają szansę zająć wolną niszę na rynku europejskim. Najczęściej ukraiński len kupowany jest w Polsce, Belgii, Litwie, Niemczech i we Włoszech.

Maksymalny wolumen importu z krajów WNP do Europy odnotowano w latach 2018-2019. – wówczas do Europy dostarczono łącznie 60 tys. ton nasion lnu. Jednocześnie eksport oleju lnianego z UE nie zmienia się z roku na rok i wynosi około 42 tys. Ton. Generalnie w tym okresie wielkość światowego eksportu oleju lnianego osiągnęła maksimum – 130 tys. Ton.

Już w 2020 roku rynek miał swoje osobliwości, przez co zmniejszyła się liczba zakupów nasion lnu. Wszystko za sprawą suszy, która doprowadziła do spadku plonów. Jednak eksperci przewidują, że nawet biorąc pod uwagę tę cechę, podaż lnu będzie poszukiwana na rynku UE.

Dynamika cen oleju lnianego 2015-2020

Europa stawia surowe wymagania dotyczące jakości importowanego produktu. W szczególności wskazano, że len należy uprawiać bez stosowania dodatkowych preparatów stymulujących wzrost, ponieważ niektóre składniki takich preparatów mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Aby produkty spełniały te wymagania konieczne jest dołączenie ekspertyzy wraz z odpowiednią analizą, a tylko w takich warunkach rolnicy mogą liczyć na udaną sprzedaż swoich produktów do Europy. Należy zauważyć, że len jest mniej przetwarzany na Ukrainie, ponieważ kraj ten nie posiada takich mocy. Jednocześnie ta kultura może być realizowana tylko z własnych magazynów producentów, ponieważ ukraińskie windy nie przyjmują tej kultury do przechowywania.

Osobno określimy cechy, którym muszą odpowiadać nasiona, aby sprzedaż zakończyła się sukcesem. Cechy jakościowego lnu są następujące:

  • Wilgotność do 9%,
  • zanieczyszczenia śmieciowe – 2%,
  • zanieczyszczenia olejowe – 4%,
  • poziom oleistości – nie mniej niż 35%.

Jednocześnie ta kultura nie wymaga dużych kosztów uprawy. Ale ceny lnu co roku rosną i od 2015 do 2020 roku utrzymują się na poziomie 8-10 tys. Hrywien za tonę.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments