Olej słonecznikowy to jedna z najczęściej spożywanych potraw na świecie.
Wiadomo, że olejek wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, poprawia pracę mózgu i normalizuje pracę przewodu pokarmowego. Ponadto produkt ten doskonale wpływa na koloryt skóry, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się i normalizując pracę układu hormonalnego.
Pierwotnie tłoczony na zimno olej słonecznikowy zawiera dużą ilość pożytecznych witamin, dlatego częściej niż inne jest dodawany do produktów spożywczych i stosowany w kuchni. Kraje UE aktywnie kupują ten produkt, zwłaszcza że lokalna produkcja w tych krajach nie może pochwalić się produktywnością.
Podaż i popyt na olej słonecznikowy w latach 2015-2020
Według statystyk nadal istnieje duże zapotrzebowanie na ropę nierafinowaną. Wolumen eksportu tego produktu utrzymuje się na poziomie 50-55%, czyli 11,1 mln ton. Większość krajów importujących dokonuje dużych zakupów tego produktu przed rozpoczęciem sezonu, dlatego producenci powinni monitorować koszty w kluczowych ośrodkach eksportowych. To prawda, że cena tego produktu nadal pozostaje na wysokim poziomie, dlatego sensowne jest kontynuowanie dostaw oleju słonecznikowego w nadchodzących sezonach.
Głównym odbiorcą tego typu ropy są Chiny, gdzie nie ma własnych zasiewów. Europa nie tylko pozostaje w czołówce odbiorców tego produktu, ale także wykazuje dobre wskaźniki produkcji. Niemniej jednak liderami eksporterów pozostają Ukraina, Rosja i Argentyna.
Jeśli chodzi o konsumpcję, to poza Chinami, Iranem, Indiami, Egiptem i Irakiem, a także niektórymi krajami europejskimi, stale zainteresowanie tym produktem.
Przewiduje się, że globalna produkcja wszystkich nasion oleistych wzrośnie o 6 milionów ton w 2021 roku, napędzana przez ożywienie produkcji oleju palmowego i wzrost plonów soi. Poza tym o 3 mln ton wzrośnie również zużycie wszystkich rodzajów olejów, dlatego sensowne jest, aby firmy rolnicze kontynuowały uprawę słoneczników i produkowały z nich oleje.
Dynamika cen oleju słonecznikowego w latach 2015-2020
Na tle utrzymującego się popytu na ten produkt cena oleju słonecznikowego nadal rośnie. Tak więc od 2015 do 2020 roku cena tego produktu wzrosła z 40 dolarów za tonę do 120 dolarów za tonę. Należy zauważyć, że koszt oleju słonecznikowego zależy bezpośrednio od notowań ropy, odpowiednio im niższa cena ropy – tym tańszy jest olej. Mimo to producenci nadal uprawiają słoneczniki z późniejszym przetwarzaniem na olej, ponieważ popyt na ten produkt jest dość stabilny. Najbliższymi importerami tego produktu na Ukrainę są kraje UE, a aby dostawy do Europy były regularne, zaleca się producentom przestrzeganie wszelkich wymogów handlowych. W szczególności przy sprzedaży należy dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Unii Celnej. Ponadto ważne jest przestrzeganie technologii uprawy słonecznika tak, aby finalny produkt spełniał wymogi bezpieczeństwa żywności przyjęte w Europie.