Olej słonecznikowy wciąż pozostaje w czołówce pod względem spożycia na świecie.
Pomimo popularności oleju sojowego, a także olejów z innych roślin, najaktywniej sprzedawany jest surowy nierafinowany olej słonecznikowy. Olej słonecznikowy zawiera witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Ponadto poprawia pracę serca i naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu, pomaga w funkcjonowaniu mózgu oraz normalizuje funkcje przewodu pokarmowego.
Ukraina pozostaje jednym z liderów w produkcji pierwszego tłoczonego na zimno oleju, który nawiasem mówiąc uważany jest za najbardziej użyteczny i naturalny. Jednak w krajach europejskich stale ulepszam technologie, które pozwalają na produkcję tego typu oleju na miejscu.
Treść []
- 1 Podaż i popyt na olej słonecznikowy w latach 2015-2020
- 2 Dynamika cen oleju słonecznikowego w latach 2015-2020
Podaż i popyt na olej słonecznikowy w latach 2015-2020
Głównym odbiorcą ukraińskiego oleju słonecznikowego od dawna są Indie. Dodatkowo, według statystyk, lokalnie wydobywana ropa była aktywnie kupowana w Chinach (ok. 1 mln ton), Holandii (593 tys. Ton), Iraku (487 tys. Ton), a także w krajach europejskich, w szczególności w Hiszpanii (484 tys. Ton). mnóstwo). W latach 2015-2020 Ukraina kontynuowała zwiększanie dostaw oleju słonecznikowego do innych krajów, w tym drogą morską.
W czołówce eksporterów znalazły się następujące firmy:
Jądro – 1,47 miliona ton.
COFCO – 944,2 tys. Ton
Bunge – 603,7 tys. Ton (10,6%);
Alfa Trading (Wilmar) – 575 tys. Ton
Cargill – 457,5 tys. Ton
Jednocześnie w ostatnich latach obserwuje się tendencję spadkową popytu, ponieważ największą popularnością cieszy się olej sojowy i lniany oraz produkty rzepakowe. Jednak już w 2020 roku eksperci zwrócili uwagę na nową cechę rynku – powrót zainteresowania olejem słonecznikowym ze strony odbiorców z innych krajów.
Dynamika cen oleju słonecznikowego w latach 2015-2020
Jeśli w 2015 r. Ceny ukraińskiego oleju słonecznikowego osiągnęły poziom 600 USD za tonę, to do 2020 r., Po niewielkim spadku, pojawił się nowy trend – cena 940-970 USD za tonę. Jednocześnie oferta oleju słonecznikowego osiągnęła 1000 USD za tonę dla dostaw spotowych, ale sprzedawcy nie spieszą się z handlem dobrami fizycznymi, ponieważ obawiają się gwałtownego spadku plonów i szybkiego wzrostu cen. Mimo to olej słonecznikowy stał się najdroższym w Europie, wyprzedzając cenowo nawet popularny olej rzepakowy.
Handlowcy zakładają, że gdy fizyczny produkt wejdzie na rynek, a plony zostaną w pełni zebrane, ceny tego produktu ustabilizują się. Już teraz można jednak przypuszczać, że koszt tego typu ropy pozostanie atrakcyjny do sprzedaży za granicą.