Olej sojowy, obok innych olejów roślinnych, jest jednym z najpopularniejszych wśród europejskich konsumentów.
Prawidłowo wyprodukowany pierwszy olej tłoczony na zimno znajduje zastosowanie nie tylko w żywieniu, ale także w kosmetologii, a nawet medycynie. Wiadomo, że pomaga leczyć choroby dermatologiczne, pomaga organizmowi w produkcji niezbędnych hormonów – estrogenu, testosteronu i progestyny, a także zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
Surowy olej nierafinowany można produkować metodami mechanicznymi i ekstrakcyjnymi, a wśród konsumentów metoda ta jest uważana za metodę wyższej jakości, dzięki czemu uzyskuje się czysty olej bez dodatkowych szkodliwych zanieczyszczeń.
Podaż i popyt na olej sojowy w latach 2015-2020
W ciągu ostatnich pięciu lat produkcja soi stała się jedną z najbardziej dochodowych i nie chodzi tylko o to, że przetworzony produkt jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Uprawa soi może produkować ekologiczne biopaliwa, co jest niezwykle ważne dla rynku europejskiego mającego na celu redukcję szkodliwych emisji do środowiska.
Według prognoz ekspertów USDA, tylko w sezonie 2019-2020 produkcja oleju sojowego wzrosła o 1 mln ton, a od 2015 roku wskaźnik ten wykazuje corocznie wysoki wzrost. Obecnie świat produkuje 56,8 mln ton oleju sojowego. Głównymi producentami są Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna, a kraje te faktycznie „wybiły” sobie palmę z Chin, które niedawno zmniejszyły ilość produkowanego oleju sojowego z powodu braku krajowych zapasów upraw dostępnych do przetworzenia.
Jeśli chodzi o kraje UE, to Ukraina jest dla nich głównym producentem tego produktu. Co więcej, jeśli w 2015 r. Ukraina zajmowała 8. miejsce na świecie pod względem uprawy soi i 6. w eksporcie, to do 2020 r. Liczba upraw gwałtownie wzrosła, co pozwoliło naszemu krajowi zająć czołową pozycję, przynajmniej w Europie. Jednak pod względem plonów Ukraina nadal ustępuje innym krajom, zbierając 19 c / ha, chociaż w innych krajach liczba ta sięga 26 c / ha.
Jednocześnie popyt na tego typu olej utrzymuje się na dość spokojnym poziomie i nie brakuje tego produktu dla konsumenta.
Dynamika cen oleju sojowego w latach 2015-2020
Ceny oleju sojowego od kilku lat pozostają stabilne. Wpływają na nie jedynie zmiany cen oleju palmowego i cen ropy. Czyli według statystyk ceny utrzymują się na poziomie 626-670 dolarów za tonę. Jednocześnie dostawy ukraińskiej ropy do Europy nie są dostatecznie wysokie – i tu chodzi o wymagania, które istnieją dla tych produktów. Chodzi o to, że odmiany transgeniczne są uprawiane głównie na Ukrainie, ale nie ma tego w oficjalnych dokumentach. A Europa z kolei wymaga potwierdzenia jakości produktów, czego nie przeprowadza się w naszym kraju. Te cechy nie pozwalają w pełni dostarczyć lokalnych produktów do krajów UE.