Gorzelnia gorzelnicza to odpad przemysłu alkoholowego.
Ten produkt jest jedną z największych pozostałości po procesie produkcji alkoholu i stanowi poważny problem z utylizacją. Faktem jest, że emisje tego produktu do środowiska powodują wielkie szkody dla przyrody, dlatego w produkcji przemysłowej znaleziono kilka sposobów wykorzystania wywaru alkoholowego. Biogaz można z niego pozyskać, wykorzystać do produkcji pasz lub przetworzyć, pozostawiając suchy wywar melasowy na potrzeby przemysłu. Najczęściej ta ostatnia metoda przetwarzania stosowana jest w europejskich fabrykach, co wymaga hurtowych dostaw wywaru melasowego.
Co jest potrzebne do importu i eksportu wywaru alkoholowego do UE
Gorzelnia gorzelnicza sprowadzana jest przez duże fabryki w Niemczech i Austrii, które produkują etanol opałowy. W ostatnim czasie, biorąc pod uwagę rosnący trend na konsumpcję przyjazną środowisku i rosnące ceny gazu ziemnego, w Europie coraz częściej zaczynają produkować biogaz, wykorzystując do tego wywar alkoholowy. Jednocześnie pozyskiwanie suchego wywaru gorzelniczego staje się droższe, ale biogaz jest coraz aktywniej wykorzystywany do pozyskiwania ciepła i energii, a jednocześnie do jego produkcji nie są potrzebne tak duże moce. Wywar gorzelniczy siarczynowo-alkoholowy jest poszukiwany w krajach UE, dlatego warto pomyśleć o ewentualnych dostawach tego produktu do Europy przez lokalnych ukraińskich producentów.
Aby rozpocząć współpracę z europejskimi odbiorcami, ukraińscy producenci muszą nie tylko posiadać produkt wysokiej jakości, ale także wiedzieć, jak prawidłowo sporządzić dokumenty na eksport do Europy. Nie jest tajemnicą, że kraje UE mają swój własny, jasny standard dokumentowania importowanych towarów, a wywar alkoholowy nie jest wyjątkiem. Producenci muszą dostarczać świadectwa jakości produktów, a także uiszczać opłaty celne i poprawnie sporządzać dokumenty do kontroli celnej. Z wymaganiami w tym zakresie można zapoznać się na stronie Unii Celnej.
Funkcje importu i eksportu wywarów alkoholowych
Cena, za którą europejscy producenci gotowi są kupić wywar alkoholowy z innych krajów, jest dość korzystna dla lokalnych producentów. W takim przypadku warto zastanowić się nad niektórymi cechami transportu tego produktu, ponieważ wiadomo, że ten produkt szybko staje się kwaśny. Dlatego transport powinien być szybki i odbywać się w specjalnych kontenerach, które pomogą utrzymać jakość produktu.
Dodatkowo na terenie UE z tego produktu pozyskuje się drożdże paszowe, dlatego lokalne przemysły są zainteresowane nie tylko pozyskaniem własnego wywaru gorzelniczego, ale również zakupem nowego materiału do biogazu. Oznacza to, że ukraińscy producenci mają wszelkie szanse na rozpoczęcie pracy z dostawą wywaru alkoholowego do UE, przy czym ważne jest przestrzeganie lokalnych wymagań dotyczących jakości produktów i prawidłowe sporządzanie dokumentów dostaw.