Drożdże paszowe pozyskiwane są w wyniku przetwarzania podłoży roślinnych i nieroślinnych.
Z reguły wymaga to wykorzystania masy odpadowej, papieru, produkcji melasy skrobiowej i frakcji naftowych. Ta biomasa jest następnie wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, a także zwierząt futerkowych, ptaków i ryb. Mogą być karmione zarówno na sucho, jak i bezpośrednio dodawane do mieszanek paszowych i racji paszowych. Dzięki naturalnemu składowi produkt ten pomaga zwierzętom szybciej uzyskać niezbędną masę, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na zdrowie. 100 jednostek takiej substancji zawiera do 8,5 kg białka, 60 kg węglowodanów i 5 kg tłuszczu. Ze względu na to, że drożdże mają tendencję do wzrostu, po dodaniu do paszy ilość składników pokarmowych znacznie wzrasta – czasami nawet do 2500 kg, co daje 1250 kg koncentratu białkowego.
Nawiasem mówiąc, jednocześnie występują trzy rodzaje tego produktu: hydrolityczna, klasyczna pasza oraz koncentrat białkowo-witaminowy. Te odmiany drożdży są uzyskiwane dzięki różnym metodom produkcji i różnym zasadom użytym do uzyskania substancji. Przetwarzanie tego produktu odbywa się w krajach UE, dlatego bardziej opłaca się lokalnym rolnikom ukraińskim sprzedawać ten produkt do innych krajów.
Co musisz wiedzieć o przetwarzaniu drożdży paszowych
Przetwarzanie drożdży paszowych odbywa się w zależności od bazy surowcowej takiego produktu.
- Drożdże hydrolizowane otrzymywane są bezpośrednio z hydrolizatów drewna i odpadów rolniczych. Sam proces przebiega w wysokich temperaturach w połączeniu z kwasami. To powoduje, że błonnik w odpadach jest wchłaniany do węglowodanów.
- W procesie hodowli grzybów z drożdży na wywaru alkoholowym można uzyskać klasyczne drożdże paszowe.
- Przy wykorzystaniu odpadów parafin naftowych, metanolu, etanolu i gazu ziemnego uzyskuje się koncentrat białkowo-witaminowy, który może być również stosowany jako pasza dla zwierząt.
Sposób przetwarzania zależy od oryginalnych surowców, a także możliwości producenta. Ze względu na fakt, że niewiele fabryk na Ukrainie zajmuje się takimi procesami, rolnikom bardziej opłaca się oddawać odpady do przerobu do krajów UE, które skupują drożdże paszowe hurtem. W przypadku dostaw konieczne jest zebranie dokumentów potwierdzających jakość tych surowców i pozwalających na eksport drożdży do Europy. Ponadto producenci powinni być świadomi konieczności płacenia różnych podatków podczas handlu z krajami europejskimi.
W jakich krajach UE przetwarzane są drożdże paszowe?
Drożdże paszowe są przetwarzane przez fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Austrii i krajach bałtyckich. Aby handlować z nimi, ukraińscy producenci muszą posiadać certyfikaty jakości produktów, a także wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące drożdży. Lepiej przygotować je przez pośredników, którzy pomogą w dostosowaniu produktów do znormalizowanych wymagań europejskich.