Jęczmień należy do upraw aktywnie uprawianych bezpośrednio w Europie.
W szczególności, według roku 2019, produkcja jęczmienia europejskiego i brytyjskiego wyniosła około 60 mln ton, ale większość tego ziarna była eksportowana do innych krajów. Ta roślina uprawiana jest najaktywniej w Niemczech, Francji, Rumunii i Belgii. Jednocześnie należy rozumieć, że dzięki opracowanej technologii uprawy tej rośliny jęczmień jest przetwarzany nie mniej aktywnie w Europie przy użyciu najnowocześniejszego i wysokiej jakości sprzętu.
Co musisz wiedzieć o przetwórstwie jęczmienia
Po nieudanym „covid” i suchym roku 2020 zaczął aktywnie dostarczać ukraiński jęczmień na rynki europejskie. Według „Ukraińskiego Klubu Rolnictwa” już w 2021 roku ukraiński jęczmień zaczął być dostarczany 2,7 razy częściej do krajów UE. Należy pamiętać, że mówimy tylko o nasionach do siewu, które kupujemy w Rumunii, Austrii i Polsce. Jeśli chodzi o obróbkę tej kultury, stosuje się do tego różne technologie, które obejmują nie tylko czyszczenie nasion, ale także usuwanie rdzenia grzyba z powierzchni, obieranie i dalsze wytwarzanie zbóż, płatków i mąki pełnoziarnistej. Ponadto słód pozyskiwany jest z jęczmienia, który jest następnie używany do gotowania i na paszę dla zwierząt. Należy zaznaczyć, że jęczmień do przetworzenia i dalszego wykorzystania w browarnictwie musi zawierać dostateczną ilość białka, odpowiadać poziomowi ekstrakcji, pełności i kiełkowania oraz posiadać odpowiednią aktywność enzymatyczną. Jeśli ziarno nie spełnia tych wymagań, to należy do gatunku paszowego i jest wykorzystywane w rolnictwie.
W których krajach UE przetwarzany jest jęczmień
Według statystyk najczęściej ta uprawa jest przetwarzana w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – czyli w tych krajach, które zapewniają główną dostawę tej rośliny na rynki innych krajów.
Ponadto przetwórstwo odbywa się w Kanadzie i Australii, które również należą do liderów w tej branży. Jednocześnie jęczmień nie jest główną rośliną uprawną do przetwórstwa – na tym obszarze wyprzedziła go kukurydza, która ma wyższą produktywność i jest bardzo poszukiwana przez rolników.
Co jest potrzebne do dostaw żyta do UE
Biorąc pod uwagę fakt, że rynek przetwórstwa zbóż został wypełniony innymi rodzajami roślin, na przykład tą samą kukurydzą, pszenicą czy słonecznikiem, niewiele krajów odważy się otworzyć nowe zakłady specjalnie do przetwarzania jęczmienia. Istniejące światowe możliwości są wystarczające, aby sprostać zapotrzebowaniu na przetwórstwo tej rośliny, dlatego mając odpowiednią potrzebę, ukraińskim rolnikom łatwiej jest albo wysyłać zboże do innych krajów, albo korzystać z własnych fabryk.