Len od wielu stuleci zajmuje jedno z czołowych miejsc popularności.
Produkt przetwórstwa lnu – włókno lniane – jest z powodzeniem stosowany w przemyśle tekstylnym, a olej użytkowy pozyskiwany jest z nasion innego gatunku lnu. Len jest jedną z najbogatszych roślin w kwasy nasycone, dlatego stosowanie i stosowanie oleju lnianego jest dość popularne wśród zwolenników zdrowego trybu życia.
Dzięki temu rolnicy z całego świata mogą bezpiecznie uprawiać len na polach, ponieważ roślinę tę zawsze z powodzeniem można sprzedać do krajów, w których uprawa tej rośliny jest niemożliwa. Nawiasem mówiąc, często w innych krajach len jest kupowany i dalej przetwarzany.
Treść []
Co musisz wiedzieć o obróbce lnu
Jednym z najtrudniejszych etapów pracy z tą uprawą jest prawidłowy siew i zbiór roślin. Gleba jest wstępnie przygotowywana za pomocą spulchniania i różnych środków chemicznych. Równie ważne jest traktowanie roślin w okresie wegetacji, na tym etapie stosuje się również różne środki do zwalczania chwastów i szkodników. Jednak najtrudniejszym etapem są zbiory, ponieważ rolnicy muszą jasno zrozumieć, do jakich celów będzie używany len – na włókno lub na olej. Od tego zależą warunki pracy i technologia ich wykonania. Dodatkowo warto wybrać odpowiednią technikę zbioru, która będzie wykorzystywała zasadę ciągnięcia łodygi.
Następnie rozpoczyna się przetwarzanie – len jest składany w wstążki i pozostawiany do dojrzewania, okresowo przewracając plon. Następnie następuje selekcja za pomocą pras walcowych, podczas której taśmy zwinięte w rolkę są transportowane do zakładu. Tam odbywa się pierwotna obróbka, w wyniku której powstają trusty, włókna i inne produkty.
Z reguły import lnu następuje na etapie, gdy potrzebne produkty zostały już pozyskane z zakładu. Kraje UE kupują tę roślinę w celu samodzielnej produkcji błonnika i oleju.
W których krajach UE przetwarza się len
Ponieważ większość tej rośliny jest uprawiana bezpośrednio w Europie, kraje UE są aktywnie zaangażowane w przetwarzanie lnu.
Według statystyk szczególnie udane są w tym Niemcy, Francja i Belgia. Rynek ten ma swoją specyfikę – około 10 tysięcy lokalnych firm zajmuje się przetwórstwem i produkcją. Etapy produkcji monitoruje Europejska Konfederacja Uprawy Lnu i Konopi, w skład której wchodzą przedstawiciele z różnych krajów.
Pod tym względem podaż lnu z Ukrainy do UE nie przekracza 3%.
Rentowność
Jak w przypadku każdego procesu produkcyjnego, opłacalność uprawy tej rośliny jest ważna dla rolników. Pomimo tego, że Europa kupuje część lnu z Ukrainy, nasiona są nadal aktywnie dostarczane do innych krajów, w szczególności do USA. Ameryka jest głównym nabywcą lokalnego lnu, a producenci muszą dostarczyć określone dokumenty, aby dostarczyć produkty do Stanów. Znajdziesz je na stronie internetowej Unii Celnej, gdzie znajdują się również próbki ich wypełnień.
Ogólnie rzecz biorąc, uprawa lnu na Ukrainie pozostaje opłacalna, ponieważ ciężar cła nie przekracza 10%. Obecnie producenci koncentrują się na zwiększaniu plonów, aby być konkurencyjnymi na światowych rynkach.