Import produkcji do krajów UE

Rentowność przetwórstwa pszenicy w UE

Pomimo tego, że kraje UE nie mają własnego obszaru zasiewów pszenicy, Europa aktywnie angażuje się w jej przetwórstwo.

Chodzi o to, że na terenie krajów należących do Unii Europejskiej znajduje się wiele głównych fabryk zajmujących się głębokim przetwarzaniem zboża. Oznacza to, że ze skrobi pszennej pozyskuje się pochodne – skrobię, dodatki i frakcje, które można następnie wykorzystać do uzyskania różnych produktów spożywczych i niespożywczych. W szczególności mówimy o paszach, biotworzywach, opakowaniach i dodatkach dla zwierząt. Przetwórstwo pszenicy jest dziś jedną z głównych gałęzi przemysłu w Europie, a produkty powstałe w wyniku mielenia pszenicy są aktywnie eksportowane do innych krajów.

Co musisz wiedzieć o przetwarzaniu pszenicy

Obróbka pszenicy składa się z trzech etapów, podczas których z ziarna pozyskuje się otręby, mąkę, ciasto, a także mniejsze frakcje, takie jak skrobia, gluten, pentozan i substancje rozpuszczalne. Ponadto wyspecjalizowane fabryki dysponują sprzętem, który pozwala na mycie i zagęszczanie skrobi, przesiewanie i odwadnianie glutenu oraz przetwarzanie substancji rozpuszczalnych.

Dzięki temu z powstałych surowców powstają powłoki, opakowania do żywności, pasza dla zwierząt, enzymy i biodegradowalne tworzywa sztuczne.

W których krajach UE przetwarzana jest pszenica

Do tego procesu potrzebne są najnowocześniejsze technologie, które można znaleźć głównie w USA i krajach europejskich. Nawiasem mówiąc, w UE jest 78 fabryk – łącznie w 21 krajach. Niemcy, Francja i Austria są liderami w przetwarzaniu ziarna na drobne elementy. W krajach tych nie ma wielu własnych zasiewów, a te, które istnieją, przeznaczone są głównie pod uprawę rzepaku. Jednocześnie składniki pszenicy są bardzo ważne dla UE, a Europa kupuje surowce z takich krajów spichlerzowych, jak Ukraina, Rosja czy Kazachstan. Z tego powodu w Europie anulowano niektóre dokumenty dotyczące ukraińskiego zboża, aby uprościć jego import i zakup pszenicy po korzystniejszych cenach.

Należy pamiętać, że tylko rynek produkcji skrobi szacuje się na odpowiednio 67,5 miliona ton, ta technologia przetwarzania będzie rozwijać się jeszcze aktywniej w przyszłości. Ta cecha dotknie również Ukrainę, która będzie nadal dostarczać duże ilości swoich produktów na rynki europejskie.

Rentowność

W krajach świata nie ma wątpliwości, czy warto podążać za tą technologią, skoro statystyki mówią same za siebie. Z 200 ton zboża przy odpowiednim przetworzeniu można uzyskać nawet 17 tys. Ton suchego glutenu, 30 tys. Ton syropu owocowego, ponad 60 tys. Ton skrobi i 40 tys. Ton otrębów. Sama produkcja jest niskoodpadowa, co jest szczególnie ważne w kontekście światowych trendów przyjazności dla środowiska. W związku z tym producenci zbóż muszą uważnie monitorować swoje wymagania jakościowe, aby z zyskiem sprzedawać swoje produkty na rynkach europejskich.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments