W procesie rafinacji olej osiada, jest filtrowany, a następnie środowisko alkaliczne jest neutralizowane i oczyszczane za pomocą substancji chłonnej w celu klarowania produktu.
Rafinowany olej ma jasny i przezroczysty kolor. Nierafinowany olej ma silny zapach, smak i jest idealny do sałatek i zimnych potraw. Ten olej ma ciemniejszy kolor, a jeśli nie będzie używany przez długi czas, pojawi się osad. W takim przypadku olej nie może być używany do gotowania lub smażenia ze względu na powstawanie substancji rakotwórczych szkodliwych dla zdrowia. Pierwszy tłoczony na zimno olej jest uważany za mniej niebezpieczny. Surowce do jego produkcji podczas przetwarzania nie są narażone na działanie termiczne i zachowują wszystkie swoje użyteczne właściwości.
Rafinowany olej słonecznikowy jest stosowany nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w kosmetologii i farmaceutykach.
Liderami w produkcji rafinowanego oleju słonecznikowego są Ukraina, Rosja i Argentyna. Głównymi konsumentami są Unia Europejska i MENA.
Eksport tego produktu z Ukrainy na koniec 2019 r. Wyniósł około 70 tys. Ton. To rekordowa miesięczna dostawa rafinowanego oleju słonecznikowego.
Na początku 2020 r. Produkcja w tym przemyśle na Ukrainie wyniosła 78,09 tys. Ton, czyli 37,6% więcej niż w wyniku przetwarzania rafinowanego oleju słonecznikowego z tego samego okresu w 2019 r.
Przesyłki produktów rafinowanych stanowiły około 10% całkowitego eksportu oleju słonecznikowego z kraju.
Według statystyk we wrześniu-kwietniu 2019-2020 kraje europejskie stały się głównymi importerami ukraińskiego rafinowanego oleju słonecznikowego. Liderami importu są Francja, Polska i Holandia.
Co jest potrzebne do dostawy rafinowanego oleju słonecznikowego do UE
Importowi oleju słonecznikowego można zapobiegać i / lub odrzucać go z wielu powodów, na przykład z powodu niewłaściwej certyfikacji, zanieczyszczenia oleju benzopirenem lub obecności oleju mineralnego. Dlatego importerzy zaopatrzenia powinni wziąć pod uwagę wiele wymagań.
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby olej nie był zjełczały. Ten warunek jest niezwykle ważny, to znaczy należy zwrócić szczególną uwagę na jego przestrzeganie na wszystkich etapach procesu produkcyjnego, od zbioru do dystrybucji. Producent musi utrzymywać ziarno i sprzęt w czystości, aby zapobiec zanieczyszczeniu surowców.
Europa próbuje wykluczyć pośredników z powodu obrotu towarowego i dystrybuować produkty końcowe bezpośrednio za pośrednictwem dużych detalistów. Olej słonecznikowy należy pakować w pojemniki zbiornikowe, elastyczne zbiorniki, pojemniki lub butelki termoplastyczne o pojemności 750 ml lub 2 litry. Powodem, dla którego importerzy mogą preferować plastik, a nie szkło, jest fakt, że koszt wysyłki plastiku jest niższy niż koszt szkła, a ryzyko uszkodzenia opakowania jest znacznie niższe. Objętość i waga paczki powinny być minimalne.
Producent musi dokładnie wyczyścić opakowanie przed załadowaniem oleju i napełnić zbiorniki tak dużo, jak to możliwe, aby zapobiec jełczeniu. Konieczne jest również zapewnienie właściwej temperatury podczas transportu (od 6 do 25 stopni Celsjusza). Producent musi zapobiegać przedostawaniu się powietrza, cząstek rdzy, wilgoci, gruzu, a także samonagrzewaniu się towarów. Angielski jest używany do etykietowania, chyba że eksporter określi inaczej. Etykietowanie powinno zawierać informacje o nazwie produktu, numerze producenta / kodzie partii, możliwości spożywania produktu, nazwie i adresie eksportera, kraju pochodzenia, dacie ważności, wadze lub objętości netto w jednostkach metrycznych, zalecanych warunkach przechowywania.
Cechy importu rafinowanego oleju słonecznikowego
Preferencje konsumentów mogą się różnić w zależności od kraju. We Francji konsumenci preferują intensywny żółty kolor o jasnym smaku od średniego do wysokiego słonecznika, Włosi i Niemcy wolą aromat i smak orzechów i ziaren. Dla porównania, holenderscy konsumenci wolą olej słonecznikowy o neutralnym smaku i zapachu.
Oprócz Francji, Polski i Holandii rafinowany olej słonecznikowy jest aktywnie importowany na Węgrzech, w Bułgarii, Rumunii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.