Podczas przetwarzania rzepaku i ekstrakcji oleju z tej rośliny śruta rzepakowa pozostaje produktem ubocznym.
Produkt ten uzyskuje się podczas wstępnego prasowania i dodatkowej obróbki wilgoci i ciepła. W wyniku tych procesów otrzymywana jest śruta, która jest następnie wykorzystywana do różnych celów – zarówno paszowych, jak i przemysłowych. Śruta rzepakowa jest szczególnie popularna w krajach UE.
Zalety śruty rzepakowej
Należy zauważyć, że do niedawna rzepak w zasadzie nie był stosowany jako produkt spożywczy, ponieważ uważano, że zawiera dużą ilość kwasu erukowego, który jest niebezpieczny dla ludzkiego serca. Jednak od lat 1979 zrewidowano podejście do tej rośliny, ponieważ pojawiły się nowe odmiany tej rośliny, które nie zawierają już substancji niebezpiecznych dla ludzi, a zatem mogą być używane jako żywność. Z kolei śruta rzepakowa mniej więcej w tym samym okresie zaczęła być wprowadzana do pasz dla zwierząt – zarówno bezpośrednio, jak i jako część mieszanek paszowych. Nawiasem mówiąc, niektóre kraje, w tym Europa, ustanawiają własne standardy dla tych produktów.
Jakie są zalety stosowania śruty rzepakowej w żywieniu zwierząt? Przede wszystkim produkt ten wyróżnia się niskim kosztem, a ponadto składa się z dużej ilości białka – jest ich prawie tyle samo, co w śrucie sojowej, a znacznie więcej niż w śrucie słonecznikowej. Nawiasem mówiąc, zawartość białka zależy od metody, jaką uzyskano mączkę – w przypadku tłoczenia na gorąco w produkcie pozostaje znacznie więcej białka. Również jakość paszy zależy od rodzaju rzepaku – nowoczesne odmiany zawierają wiele składników odżywczych.
Ponadto produkt ten zawiera znacznie mniej białka surowego w porównaniu do śruty sojowej (tylko 34%), ale jednocześnie zawiera więcej niezbędnych aminokwasów, minerałów i metioniny. Pamiętaj, że najlepszej jakości posiłek powstaje z rzepaku 00, który sam w sobie zawiera niewielką ilość niepożądanych substancji. Tłuszcz surowy w tym posiłku to aż 18%.
Zastosowanie śruty rzepakowej
Według statystyk ten produkt jest najczęściej używany jako pasza dla zwierząt. Dodatkowo proszek uzyskany ze śruty służy do przygotowania wysokoskoncentrowanych mieszanek paszowych. Śrutą rzepakową z powodzeniem żywi się nie tylko bydło, ale także świnie i drób.
Najczęściej produkt ten wykorzystywany jest jako dobra alternatywa dla śruty sojowej, której cena w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Pomaga to rolnikom zaoszczędzić pieniądze na paszy dla zwierząt, a jednocześnie uzyskać dobrą wydajność i przyrost masy ciała. Tak więc na jedną sztukę bydła zaleca się podawanie do 1,5 mączki rzepakowej dziennie. Jednocześnie należy pamiętać, że wartości energetyczne takiej diety są dość wysokie i aby nie przekroczyć zalecanych wartości dla krów, taka dieta może wymagać dostosowania.
Nawiasem mówiąc, większość tej kultury na świecie jest produkowana w Europie, Chinach, Kanadzie i Indiach.