Jęczmień jest jedną z głównych upraw w Europie.
To właśnie ta roślina najlepiej toleruje lokalny klimat, dlatego jest najaktywniej wykorzystywana przez europejskich rolników. W Europie piwo wytwarza się z jęczmienia, a ta uprawa jest również uprawiana na paszę dla zwierząt.
Miejsce Europy na światowym rynku uprawy jęczmienia
Ogólnie rzecz biorąc, jęczmień zajmuje czwarte miejsce pod względem popularności wśród rolników na całym świecie. Od 1961 r. Ta uprawa zaczęła być uprawiana dwa razy częściej, aw 1991 r. Liczba ta osiągnęła szczyt – 170 milionów ton. Jednocześnie w ciągu ostatnich dziesięcioleci zapotrzebowanie na jęczmień zmniejszyło się o 78%, co również wpłynęło na plony tej rośliny. Powodem tego była zwiększona popularność innych upraw, na przykład rypsów, które mogą być wykorzystywane nie tylko w rolnictwie, ale także w przemyśle. Jednak kraje UE nadal kultywują tę kulturę. Największy obszar upraw znajduje się więc w Hiszpanii, gdzie uprawia się 2,7 miliona hektarów. Według statystyk ta uprawa jest również uprawiana nie mniej aktywnie w Niemczech i Francji. Niemniej jednak obszary zasiewów wszystkich krajów europejskich są znacznie gorsze od Ukrainy i Rosji, gdzie koncentrują się główne uprawy jęczmienia. Ale w Europie bardziej aktywnie zajmują się przetwarzaniem tej uprawy, kupując zboże z Ukrainy, która jest geograficznie najbliżej UE. To znacznie obniża koszty wysyłki produktów, co jest korzystniejsze dla europejskich rolników.
Niemniej jednak eksport tej rośliny z Ukrainy ma swoje własne cechy, które są bezpośrednio związane z wymaganiami rynku europejskiego. W szczególności wszystkie produkty muszą być certyfikowane i posiadać odpowiednie dokumenty jakości potwierdzające bezpieczeństwo ziarna podczas uprawy i zbioru. Bez tego dostawy ukraińskiego jęczmienia do UE są niemożliwe.
Rosnące funkcje
Jęczmień można uprawiać tylko pod warunkiem spełnienia kilku warunków i niezbędnej dbałości o uprawy na różnych etapach ich rozwoju. W szczególności do uprawy tej rośliny musi być odpowiednia pogoda, gdyż w chłodne, pochmurne dni jej wzrost w pierwszej fazie znacznie spowalnia. W fazie rozwoju kultura potrzebuje dużo składników odżywczych z gleby, a w fazie owocowania kultura potrzebuje dodatkowego dokarmiania węglowodanami, co zapewni jej bezpieczeństwo po zbiorach.
Ponadto należy pamiętać, że istnieją również ozime odmiany jęczmienia, które najaktywniej rozwijają się wiosną. Odmiany te należy uprawiać zgodnie z bardziej rygorystycznymi kanonami, ponieważ po zimie w glebie nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych niezbędnych do rozwoju kłosków. A biorąc pod uwagę unijne wymagania dotyczące certyfikacji towarów, ukraińscy rolnicy muszą ściśle przestrzegać zasad wprowadzania opatrunków glebowych dozwolonych w Europie, ponieważ tylko jeden zabroniony środek – a cała uprawa będzie już nieodpowiednia na eksport. Jednak ukraińscy rolnicy są już zaznajomieni z normami jakości UE i starają się ich przestrzegać przy uprawie tej rośliny.