Import produkcji do krajów UE

Cechy uprawy lnu w UE

Len jest jedną z głównych roślin uprawnych i sprzedawanych na rynku światowym.

Pierwsza wzmianka o tej roślinie znana jest 11 tysięcy lat temu, a nawet wtedy ta kultura była aktywnie uprawiana i sprzedawana. Z tej rośliny pozyskuje się włókno, przędzę i tkaniny dla przemysłu tekstylnego, a także olej i makuchy przeznaczone na żywność zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wiadomo, że początkowo roślina ta była uprawiana tylko w Chinach, ale na obecnym etapie Europa stała się wizytówką tych procesów.

Miejsce Europy na światowym rynku uprawy lnu

Uprawa i przetwórstwo lnu w naszych czasach jest prerogatywą krajów UE. Szczególnie udane są w tym Francja, Belgia i Holandia. Aż 80% włókna lnianego jest produkowane w Europie, więc możemy śmiało powiedzieć, że UE zajęła mocne miejsce na tym rynku. Jeśli we Francji i Belgii zajmują się bezpośrednio uprawą tej rośliny, to kraje takie jak Włochy czy Niemcy również zajmują się importem tej rośliny, ponieważ istnieje sprzęt do dalszej obróbki i produkcji tkanin i przędzy.

Jednocześnie, oczywiście, główna dostawa lnu na rynek światowy, podobnie jak wiele wieków wcześniej, jest prowadzona przez Chiny. Uprawa ta jest szczególnie popularna w imporcie ze względu na rosnące zainteresowanie przyjazną dla środowiska konsumpcją i produkcją – a co jeszcze, jeśli nie len, w pełni spełnia te potrzeby?

Nawiasem mówiąc, oprócz błonnika, z tej rośliny uzyskuje się również niezwykle przydatny olej. Olej lniany doskonale wpływa na stan przewodu pokarmowego, pomaga w utrzymaniu pracy serca i naczyń krwionośnych, a także dba o zdrowie paznokci i włosów. Produkt ten jest często zastępowany innymi rodzajami olejów w kuchni, dlatego jego produkcja pozostaje bardzo opłacalna, szczególnie dla krajów europejskich, które nie mają wystarczających możliwości produkcji tego rodzaju oleju. W tym przypadku nasiona tej rośliny są już eksportowane.

Nawiasem mówiąc, nawet kraje Europy, w których ta roślina jest aktywnie uprawiana, chętnie kupują jej zbiory w innych krajach. Stąd Belgia, Chiny i Niemcy są głównymi importerami nasion lnu i oleju z tej rośliny. Dodatkowo globalny eksport oleju lnianego szacowany jest na około 235 mln dolarów, co sprawia, że ​​produkcja tego produktu jest niezwykle opłacalna.

Rosnące funkcje

Aby zdobyć tę roślinę, musisz znać cechy jej uprawy, których, nawiasem mówiąc, nie ma tak wiele. Ta kultura jest bezpretensjonalna w pielęgnacji, szczególnie uwielbia suchą i ciepłą pogodę podczas pojawiania się nasion. Należy go wysiać w kwietniu, aby gleba rozgrzała się do +7 stopni. Na miejscu należy stosować nawozy organiczne, a podczas uprawy dopuszcza się stosowanie preparatów EM, które pomagają poprawić strukturę gleby. Plon można zebrać do sierpnia – przy okazji wystarczy go po prostu wysuszyć, a nie dodatkowo przetwarzać po zbiorach. Już w tej postaci len można sprzedawać na eksport, przestrzegając wymagań co do jakości rośliny. Z cechami zbioru roślin na eksport można zapoznać się w dokumentach, które są prezentowane na stronie internetowej Unii Celnej.

0 0 votes
Oceń pracę kierownika
Subscribe
Notify of
guest
0 Uwagi
Inline Feedbacks
View all comments