Żyto jest jedną z roślin aktywnie uprawianych w Europie.
Jest używany nie tylko jako żywność, ale także jako pasza dla zwierząt. Wiadomo, że z tej kultury wytwarza się mąkę, skrobię i kwas chlebowy, a także alkohol. Jednocześnie w samej Europie, ze względu na nienajlepsze warunki w niektórych krajach, uprawia się zbyt mało tej rośliny i dlatego musi być sprowadzana z innych krajów. Wśród krajów o najbardziej atrakcyjnych warunkach współpracy w tym kierunku znajduje się najbliższa Europie Ukraina. To znacznie upraszcza możliwość dostarczania produktów i interakcji z dostawcami.
Miejsce Europy na światowym rynku żyta
Wiadomo, że w uprawie tej rośliny prym wiodą obecnie poszczególne kraje europejskie. W szczególności żyto jest aktywnie uprawiane w Polsce, Niemczech, a także krajach skandynawskich.
Jednocześnie żyto zajmuje dopiero ósme miejsce na świecie pod względem powierzchni upraw, za pszenicą, ryżem i jęczmieniem. Jednak przetwarzanie tej rośliny jest również aktywnie zaangażowane w samej Europie – głównie w tych samych krajach, w których uprawia się tę roślinę. Jednak dla ukraińskich rolników jest jeszcze miejsce na handel z krajami europejskimi, gdzie ta uprawa jest mniej uprawiana. Aby to zrobić, ukraińscy producenci muszą przestrzegać wymogów prawodawstwa europejskiego, określonych w przepisach Unii Celnej. Dodatkowo warto monitorować poprawność dokumentacji i obserwować technologię uprawy żyta, która musi być zgodna z europejskimi przepisami.
Rosnące funkcje
Ukraińscy rolnicy z reguły uprawiają żyto na ubogich glebach iw trudnym klimacie, ponieważ ta roślina ma potężny system korzeniowy i może łatwo przyswajać niezbędne pierwiastki śladowe z gleby. Również ta kultura dobrze tłumi chwasty i krzewy. Zasadniczo żyto uprawia się na północy Ukrainy, a przy wysokiej jakości mieszańcach można uzyskać do sześciu ton zbiorów z hektara.
Rolnicy często wykorzystują tę uprawę jako uprawę pastewną, gdyż zapewnia ona dobry przyrost masy wegetatywnej przy minimalnych kosztach uprawy, ale jednocześnie ma niższą wartość paszową w porównaniu z pszenicą czy kukurydzą.
Jeśli chodzi o uprawę tej rośliny, należy wybierać odmiany mieszańcowe, aby uzyskać dobre plony, ponieważ przy braku wilgoci daje lepsze wyniki plonowania. Ponadto ten rodzaj upraw wymaga mniej nawozów i pestycydów, co pozwoli na sprzedaż do innych krajów, po otrzymaniu niezbędnych dokumentów. Nawiasem mówiąc, żyto jest zbierane znacznie wcześniej niż inne rośliny ozime, a to pozwala wcześniej zarobić na sprzedaży tej rośliny.