Na światowych rynkach len to być może jedna z głównych upraw, wykorzystywana nie tylko w przemyśle, ale także na potrzeby gospodarstw.
Jeśli początkowo Chiny były uważane za główne miejsce uprawy tej rośliny, to w XXI wieku sytuacja się zmieniła i Imperium Niebieskie nie jest już tak aktywnie zaangażowane w to rolnictwo. Ale z drugiej strony inicjatywę uprawy lnu przejęły kraje UE, które dziś słusznie zajmują jedno z czołowych miejsc w uprawie tego zbioru. Nawiasem mówiąc, to w Europie obecnie produkuje się do 80% nasion tej rośliny. Z lnu pozyskuje się nie tylko przędzę i tkaniny, ale także wykorzystuje się je na paszę dla zwierząt, a także jako surowiec do produkcji oleju roślinnego.
W tym celu kraje europejskie mają wszelkie niezbędne możliwości, co czyni te kraje liderami w tej branży.
Jakie czynniki wpływają na plon lnu
W ostatnich latach agrarianie zaczęli coraz aktywniej uprawiać tę uprawę, ponieważ jej plon jest dość dobry, a sama roślina łatwo toleruje niekorzystne warunki pogodowe. W szczególności len jest odporny na przymrozki wiosenne, wysypywanie nasion i wyleganie, a technologia jego uprawy nie przewiduje stosowania insektycydów. Ponadto roślina ta może rosnąć na każdym rodzaju gleby i nie wymaga nawożenia do wzrostu. A możliwości lnu jako rośliny ubezpieczeniowej przy przesadzaniu upraw ozimych tylko zwiększają jego atrakcyjność dla rolników. Ponadto plony tej rośliny są często nawet wyższe niż słonecznika, dlatego wielu rolników decyduje się na uprawę tylko lnu, rezygnując ze słonecznika. Dotyczy to w szczególności rolników w krajach UE, w których istnieją ku temu wszelkie możliwości.
Jedynym warunkiem niezbędnym do wzrostu tej rośliny jest wystarczająca, ale nie nadmierna ilość wilgoci, a tym samym rolnicy w 2020 roku mieli realne trudności.
Przecież nawet tak nie lubiąca wilgoci kultura, jak len, była pod wpływem okresu suchego, który był szczególnie brutalny w 2020 roku.
Plon lnu w 2020 roku
Ponieważ rok 2020 wyróżniał się nie tylko pandemią koronawirusa, ale także bezprecedensową suszą (i we wszystkich krajach), plony wielu upraw w tym roku nie były na najwyższym poziomie. Wzrosła potrzeba dostaw nasion różnych roślin, ale nie wszystkim rolnikom udało się zebrać plony wystarczające do pokrycia potrzeb rynku. Według statystyk w UE plon lnu spada od kilku lat ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Eksperci Oil World dodają, że w tym samym czasie światowa produkcja nasion lnu w 2020 roku wzrosła o 2,95 mln ton pomimo skutków suszy. A plony z kolei utrzymają się na poziomie co najmniej 10 t / ha. Aby eksportować len, szczególnie do tych krajów, które z powodu suszy nie mogły pochwalić się dobrymi plonami, producenci będą musieli spełnić wymagania przyjęte w Unii Celnej, które można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji.